Producenci
Zabawy rówieśnicze w przedszkolu
Zabawy rówieśnicze w przedszkolu

Dzięki zabawie dziecko poznaje i gromadzi nowe doświadczenia. Doskonali kompetencje, nabywa sprawności, zaspokaja potrzeby emocjonalne oraz potrzebę kontaktu z innymi. Jakie zabawy rówieśnicze w przedszkolu wspierają ten proces?

Zabawa w życiu dziecka jest jego ważną potrzebą – podobnej natury, jak np. sen czy jedzenie. Bawiąc się z rówieśnikami, dziecko coraz lepiej poznaje świat, stosunki społeczne i zasady, jakie w nim panują. Rozwija też umiejętności komunikacyjne. Okres przedszkolny to najlepszy czas na nawiązywanie pierwszych relacji i naukę pracy w grupie oraz wspólnego działania – a zabawy rówieśnicze odgrywają w tym istotną rolę.

Zabawy zorganizowane

Im starsze dziecko, tym lepiej odnajduje się w zorganizowanych przez opiekuna zabawach z rówieśnikami. Jednak już 3-latki są w stanie bawić się zgodnie z zasadami, jeżeli są one dostosowane do ich wieku, przedstawione w sposób klarowny i regularnie przypominane. Reguły zabawy w grupie uczą przedszkolaki szacunku dla innych, ale też dają im bezpieczne środowisko do rozwoju. Aktywności w kole, przy muzyce, zadania plastyczne w grupach, odgrywanie scenek czy przygotowywanie inscenizacji okolicznościowych – rozwijają zdolności komunikacyjne i stanowią podstawę do budowania relacji w późniejszych latach.

Zabawy ruchowe

Dzieciaki uwielbiają być w ruchu, więc nic dziwnego, że wiele zabaw z rówieśnikami ma charakter sportowy – zawody i wyścigi w podziale na drużyny, pokonywanie torów przeszkód mogą być organizowane na powietrzu, na terenie placu zabaw. Sale przedszkolne również mają potencjał do zabaw ruchowych – aktywności w kole, przekazywanie sobie piłki, poszukiwanie różnych przedmiotów, taniec przy muzyce itp. Dzieci mają możliwość nie tylko wyrażania własnej ekspresji w ruchu, ale też obserwowania, jak zachowują się ich rówieśnicy.

Gry

Gry uczą dzieci działania zgodnie z regułami, a gry zespołowe dają też okazję do skonfrontowania się ze swoimi emocjami i emocjami rówieśników. Porażka, wygrana, elementy współzawodnictwa mogą (chociaż nie muszą) pojawić się nie tylko w przypadku gier sportowych, ale też gier edukacyjnych czy przedszkolnych quizów. Kręgle, skakanie na skakance, przeciąganie liny, kalambury, rzucanie woreczkiem do celu, wspólne budowanie konstrukcji z klocków to przykłady typowych zabaw rówieśniczych w przedszkolu. Wspólne przygotowywanie imprez okolicznościowych, w które zaangażowane są dzieci, także daje pole do interakcji i współpracy w działaniu.     

Swobodna zabawa

W rozkładzie dnia każdego przedszkola jest czas na swobodną zabawę. To bardzo ważny element programu. Dzieci samodzielnie, bez presji decydują, w co i z kim chcą się bawić. Czasem są to planszówki, czasem odgrywanie scenek, a czasem wspólne rysowanie przy stoliku. Przedszkolaki chętnie wybierają zabawy tematyczne (np. w dom) i wcielają się w różne role. Zabawie towarzyszą rozmowy i maluchy mają okazję do zawierania i pielęgnowania przyjaźni. Wszystko dzieje się w swoim tempie, w sposób naturalny, dając dzieciom okazję do zaspokajania szeregu potrzeb: nie tylko natury intelektualnej, twórczej, ale też społecznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl