Producenci
Zabawy edukacyjne dla przedszkolaków, czyli rozwijajmy umiejętności zimą
zabawy dla przedszkolaków

Zabawa – ważny element dziecięcego świata, który nie tylko wprawia w dobry nastrój, ale przyczynia się do prawidłowego rozwoju malucha. Jeśli zaproponujesz dziecku zabawy o walorach edukacyjnych, jeszcze bardziej wpłyną one na kształtowanie nowych umiejętności lub doskonalenie tych już opanowanych. Zima, chociaż mroźna, ma swój urok. To bardzo wdzięczny czas na zabawę wspierającą rozwój dzieci w wieku przedszkolnym. 

Zabawy edukacyjne dla przedszkolaków: frajda i rozwój w jednym

Śnieg, mróz, niskie temperatury, krótki dzień – zima to wyzwanie dla dziecięcych aktywności, a jednocześnie – pełna uroku pora do ciekawych i wartościowych zabaw. Zabawy edukacyjne mogą zapewniać tak samo wartościową rozrywkę i stymulować rozwój dziecka w zimowych miesiącach, jak i w każdym innym czasie. Jak wykorzystać ten okres do organizacji atrakcyjnych zajęć, które połączą przyjemność z nauką i będą rozwijać umiejętności poznawcze, społeczne i emocjonalne maluchów?

Zabawy edukacyjne dla przedszkolaków

Tematyczne aktywności we wnętrzu

Koniec zimy potrafi dać się we znaki. Chociaż niektórzy planują jeszcze szaleństwa na stokach w ramach ferii, tęsknimy już za światłem, ciepłem i zielenią. Żeby podtrzymać u dzieciaków pozytywne nastawienie, uczyńmy koniec zimy, trochę przewrotnie, czasem najlepszej zabawy. W zabawach kreatywnych skupmy się tematycznie na zimowym krajobrazie i wykorzystajmy go jako inspirację np. do zabaw manualnych.

Zimowe warsztaty kreatywne

Wnętrze przedszkola stwarza doskonałe warunki do organizacji różnorodnych zajęć edukacyjnych. Zimą możemy zorganizować w sali kreatywne warsztaty, podczas których dzieci będą rozwijać swoje umiejętności manualne oraz wyobraźnię. Tworzenie zimowych pejzaży z bibuły i błyszczących dodatków, malowanie bałwana na ciemnym papierze, wycinanie lub lepienie z masy solnej śnieżynek o fantazyjnych kształtach. Aktywności te nie tylko wspierają zdolności artystyczne dzieci, pozwalają uaktywnić drzemiące w nich talenty, ale też uczą cierpliwości, pracy w skupieniu, precyzji i pomysłowości. Prace plastyczne możemy zorganizować w grupach, co dodatkowo pomoże kształtować zdolności społeczne.

Zimowa biblioteka

Organizacja zimowej biblioteki w wybranym kąciku przedszkola będzie inspirować do nauki czytania. Stwórz przytulne miejsce, w którym dzieci będą mogły przeglądać książki z wątkami zimowymi, słuchać opowieści o zwierzętach zimujących lub bajek osadzonych w zimowych sceneriach. Rozwijaj wyobraźnię, umiejętności językowe dziecka, zachęcając je do eksploracji literatury, chociażby przez podziwianie pięknych ilustracji z opisami.

Zimowy teatrzyk

To kolejny pomysł na zabawę edukacyjną, podczas której dzieci będą mogły odgrywać scenki związane z zimowymi przygodami bohaterów ulubionych bajek, wcielać się w role, przebierać i tym samym rozwijać umiejętności artystyczne i społeczne.

Zabawy edukacyjne na powietrzu w zimowej scenerii

Zimowe spacerki z obserwacją natury

Mimo niskich temperatur, zimą warto wykorzystać lepszą pogodę i wybrać się na spacer z dziećmi poza teren przedszkola. Wspólne spacerowanie połączmy z zabawami edukacyjnymi: poszukiwanie śladów zwierząt na śniegu, obserwowanie zmian w przyrodzie oraz rozpoznawanie roślin i drzew to okazja do przyjrzenia się przyrodzie w zimowej aurze. Zachęcajmy dzieci do zbierania różnych przedmiotów znalezionych na spacerze. Zaplanujmy po powrocie prace manualne z wykorzystaniem skarbów w twórczych projektach plastycznych. Białe miesiące to naprawdę doskonały sposób na integrację z naturą oraz rozwijanie zainteresowania otaczającym nas światem.

Zabawy edukacyjne w ruchu na świeżym powietrzu

Nauka w ruchu to naturalna predyspozycja każdego człowieka – zwłaszcza małego. Dlatego wśród zabaw na świeżym powietrzu nie może zabraknąć aktywności ruchowych. Budowanie śnieżnych zamków, fortów czy igloo to kolejna okazja do rozwijania umiejętności współpracy i budowania relacji z rówieśnikami. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję fizyczną dzieci: wykorzystaj zimowe dni do nauki jazdy na sankach, ucz dzieciaki równowagi i koordynacji ruchowej. Oczywiście planując zabawy na powietrzu, musimy wykazać się elastycznością, dostosować aktywności do panujących warunków, żeby były przede wszystkim bezpieczne. Poza temperaturą, oblodzeniem terenu, weźmy też pod uwagę jakość powietrza – w niektórych rejonach Polski okres grzewczy oznacza niestety obniżone parametry. Wtedy lepiej skupić się na zabawie w przedszkolnej sali.

Domowe zabawy edukacyjne dla przedszkolaków

Zabawy edukacyjne dla przedszkolaków możemy też z powodzeniem zorganizować w domu lub w mieszkaniu, np. gdy maluch spędza ferie zimowe ze starszym rodzeństwem. Być może ciężko będzie zrobić zimowy teatrzyk czy wprowadzić atrakcje wymagające obecności większej grupy, ale na pewno sprawdzi się stworzenie zimowego kącika z książkami. Przy kuchennym stole zaaranżujmy miejsce kreatywnych prac plastycznych, wycinanek, wyklejanek, lepienia z modeliny, a w dziecięcym pokoju stwórzmy wystawę tematyczną wszystkich stworzonych przez naszego przedszkolaka dzieł. Mogą tam się znaleźć również skarby znalezione przez dziecko podczas spaceru w lesie lub parku. Dlaczego warto zadbać o ekspozycje prac przedszkolaka? Poczuje się ważny, doceniony i zmotywowany do dalszej eksploracji świata – to wpłynie pozytywnie nie tylko na rozwój emocjonalny, poczucie wartości, świadomość silnych stron, ale też finalnie na rozwijanie wszystkich innych kompetencji.

Zimowe zabawy z korzyścią dla rozwoju

Zimą, zwłaszcza jeśli się przedłuża, przychodzą momenty, gdy najchętniej schowalibyśmy się pod koc z kubkiem ciepłej herbaty. Jest to jednak pora roku z dużym potencjałem do zabaw edukacyjnych i pozwala na spędzenie czasu w ciekawy sposób. To także doskonała okazja do wszechstronnego rozwoju maluchów, poprzez różnorodność aktywności, które możemy im zaproponować. Warto wykorzystać ten okres, żeby dzieciaki mogły stale rozwijać swoje umiejętności manualne, społeczne, poznawcze i emocjonalne. Jednocześnie weźmy pod uwagę, że tak jak dorośli, przedszkolaki też odczuwają zmiany pogody, bywają zmęczone i zniechęcone, dlatego nastawienie na edukację zrównoważmy beztroską i „zwyczajnym” czasem wolnym, w którym dzieci mogą same wybrać ulubione zabawy, które po prostu wprawią je w dobry nastrój.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl