Producenci
Pomysły na zabawy z mamą
Pomysły na zabawy z mamą

Nawet najprostsze wykonywane czynności, ale razem z rodzicem, sprawiają dzieciom radość i zaspokajają ich ważne potrzeby. Dziecko zyskuje pewność, że mama lub tata są obecni, że są ważne i doceniane; a to poczucie pomaga maluchowi czuć się pewniej i buduje przekonanie, że świat można poznawać bezpiecznie i z radością. Zabawy z mamą nie muszą być skomplikowane – nawet z drobnych aktywności dziecko wyniesie korzyść: frajdę połączoną z umacnianiem więzi z rodzicem. Czasem najbardziej kreatywnym opiekunom brakuje jednak pomysłu na spędzenie czasu z dzieckiem. Oto kilka propozycji.

Nawet najbardziej doświadczonej i kreatywnej mamie zdarzają się momenty, gdy brakuje pomysłów na zajęcie lub zabawę z dzieckiem. Bywa też, że jesteśmy zmęczeni lub w gorszej formie i sięgnięcie po dobrą ściągawkę będzie z pewnością lepszą opcją niż włączenie bajki. Zabawy z mamą upływają często w atmosferze bliskości, spokoju i cierpliwości. Zabawy z tatą – częściej mają charakter ruchowy, aktywny, choć nie jest to regułą.

Zabawy manualne i plastyczne

Istnieje cały szereg zabaw manualnych, które niewielkim nakładem sił i środków można zaaranżować w domowym zaciszu. Nawet wspólne kolorowanie na dwie ręce z mamą wciąga jakoś bardziej, a dzieciaki uwielbiają przecież malowanie rączkami na kartonach w dużym formacie. Wspólnie można wykonać też śmieszne kolaże albo zielniki z wykorzystaniem skarbów danej pory roku. Do „zabaw przy kuchennym stole” należy też rękodzieło – ozdabianie kartek, laurki dla bliskich osób, wyszywanki. Wspomnijmy o zabawie, która uczy nie tylko cierpliwości, ale też skupienia i wyobraźni, mianowicie o zabawie puzzlami. Układanie ich z mamą będzie dużo bardziej atrakcyjne niż w pojedynkę, razem łatwiej ułożyć obrazek z większej ilości elementów.   

Rysowanie nie tylko na kartonie

Nie tylko na kartce można rysować. Niech twoją ramą staną się plecy dziecka. Dzieci uwielbiają rysowanie na ciele – możecie pobawić się w odtwarzanie i zgadywanie kształtów, literek, cyferek. Masażyki to także jedna z ulubionych zabaw większości dzieciaków. Relaksuje, rozśmiesza i pozwala na bliskość z rodzicem, tak ważną w okresie dzieciństwa.

Zabawy w kuchni

Innym pomysłem na wspólne spędzenie czasu są zajęcia w kuchni. Gotowanie i pieczenie, w które możemy zaangażować synka lub córkę, będzie dla mamy wprawdzie bardziej absorbujące, ale dla dzieci okaże się nie tylko przyjemne, lecz też edukacyjne. Kuchnia to nie tylko miejsce eksperymentów czy kulinarnej kreatywności – chociaż te sprawiają dzieciom ogromną frajdę. Maluchy cieszą się, że mogą uczestniczyć w dorosłych zajęciach, zwłaszcza jeśli otrzymają przydział zadań do samodzielnego wykonania. Zabawy w kuchni pozwalają na obserwację opiekuna i naśladowanie go w różnych codziennych sytuacjach.

Spacer, joga, taniec
Wśród zabaw z mamą możemy wymienić nie tylko prace manualne w skupieniu czy pieczenie ciasteczek, ale także różne aktywności ruchowe. Aktywne mamy mogą zaprosić dzieci do wspólnych ćwiczeń. Spontaniczny taniec w salonie do ulubionej muzyki też stanowi formę zabawy ruchowej – a gdy dziecko rozpiera energia, właśnie takie zajęcia wybierzmy na jej rozładowanie.

Warto przy tej okazji podkreślić, że dzieci ucieszą się nawet na zwykły spacer z rodzicem, więc nie musimy martwić się, że nie zapewniliśmy im wyjątkowych atrakcji. Obecność mamy, jej wsparcie i bliskość są przecież dużo cenniejsze niż najbardziej oryginalne zabawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl