Producenci
Wakacje z dzieckiem i poznawanie miasta
Wakacje z dzieckiem i poznawanie miasta

Wiele rodzin wybiera wakacje w otoczeniu przyrody i podróżuje poza miasto. Jednak taki wyjazd nie zawsze jest możliwy, urlop ma swoje ograniczenia, w efekcie dzieciaki sporą część czasu muszą spędzić na miejscu. Czas ten może być wypełniony atrakcyjnie i ciekawie – nawet jeśli upływa w miejskim otoczeniu. Poniżej kilka pomysłów na wakacje z dzieckiem w mieście.  

Parki, place zabaw, kąpieliska miejskie

Parki miejskie i place zabaw to miejsca, które rodzice odwiedzają z dziećmi regularnie, nie tylko w wakacje. Dla odmiany warto zaplanować wyjście do parku, w którym jeszcze nie byliście i na plac zabaw, którego dziecko jeszcze nie widziało. Ogródki jordanowskie w różnych częściach miasta są inaczej wyposażone, więc dla maluchów będzie to zupełnie nowa atrakcja, a jednocześnie coś, co lubią i znają. Poza tym spędzicie czas aktywnie, na powietrzu. Możecie poszukać boiska do gry w piłkę, zabrać rower lub hulajnogę i wykorzystać ścieżki rowerowe, lub poszukać parku z fontannami, a w międzyczasie zorganizować np. mały piknik. W wielu miastach mieszkańcy mogą też korzystać z plaż miejskich lub kąpielisk – otwarte baseny, zjeżdżalnie, strefy zabaw dla dzieci sprawią tyle samo frajdy, co niejeden aquapark poza miastem. W weekendy w takich miejscach panuje zresztą prawdziwie wakacyjna atmosfera.

Zwiedzanie zabytków i atrakcji turystycznych

Miasta są pełne zabytków, atrakcji i obiektów turystycznych, które mogą się okazać fascynujące dla dzieci. Zaplanuj ich zwiedzanie pod kątem dzieciaków, zarówno jeśli chodzi o odkrywanie własnego miasta, jak i innych miejscowości, w których spędzacie czas podczas wakacji. Muzea, historyczne budowle, rzeźby, pomniki to doskonała okazja do przekazania wiedzy o historii miasta, którą dziecko może poznać w atrakcyjny sposób. Wiele miejsc ma nie tylko interaktywny charakter, ale wręcz specjalne wystawy dla dzieci. Treści na ekranach dostosowane są do potrzeb i możliwości maluchów, w holach znajdują się tablice lub stoły dotykowe z grami, filmami, muzyką itd.

Wyjście do kina lub teatru dla dzieci

Dobrym pomysłem jest także wyjście do kina lub teatru na spektakl, lub film dla najmłodszych widzów. Sprawdźmy repertuar, poszukajmy filmu lub spektaklu odpowiedniego dla wieku naszego dziecka. Może się okazać, że akurat będzie on nawiązywać do ulubionej bajki lub filmu fabularnego z postaciami, które dziecko uwielbia.

Warsztaty i zajęcia – czyli kreatywnie w mieście

W okresie wakacyjnym miasta organizują różnego rodzaju warsztaty i zajęcia dla dzieci. Warsztaty plastyczne w plenerze, nauka gotowania, zajęcia sportowe, zajęcia muzyczne odbywają się często przy współpracy z lokalnymi domami kultury, placówkami edukacyjnymi i centrami rozrywki, ale także w teatrze, operze, a nawet na zamkach. Dzięki takim zajęciom dziecko może rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności lub poznać nowe aktywności, które go wciągną i będzie chciało się nimi zająć w ciągu roku. To także okazja, żeby poznać inne dzieci, bawić się i współpracować w środowisku rówieśniczym.

Kluczem do udanych wakacji z dzieckiem jest planowanie różnorodnych aktywności, dostosowanych do wieku i zainteresowań. Warto korzystać z lokalnych wydarzeń organizowanych przez instytucje kulturalne, uroków miejskich parków i atrakcji turystycznych we własnym mieście, ale też zaaranżować taki czas, gdy jesteśmy przejazdem w innych zakątkach kraju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl