Producenci
Szachy dla dzieci – królewska gra, która łączy pokolenia
Szachy dla dzieci – królewska gra, która łączy pokolenia

Szachy dla dzieci – królewska gra, która łączy pokolenia

Gra w szachy od wieków uczy zdrowej rywalizacji i logicznego myślenia. Szacunku dla gry i przeciwnika. Jedni od najmłodszych lat przejawiają do niej predyspozycje, inni doskonalą umiejętności, cierpliwie ćwicząc. Co piękne w tej królewskiej grze, to fakt, że każdy, niezależnie od wieku, może zostać mistrzem, a naukę gry mogą rozpocząć już małe dzieci. Jak zachęcić dziecko do gry w szachy?

 

Szachy to gra, która jest czymś więcej niż hobby. Wciąga gracza już od najmłodszych lat i roztacza przed nim fascynujący świat. Jest to wyjątkowa forma rozrywki, łamigłówki i rywalizacji, w którą grywali nawet królowie. Szachy najprawdopodobniej powstały w Indiach skąd dzięki szlakom handlowym przybyły do Persji i Europy, gdzie grano w nie na królewskich dworach. Podobno znali je również Wikingowie. Z czasem szachy trafiły pod zwykłe dachy i zrodziły wielu wspaniałych mistrzów. Nic dziwnego, że szachy mają nawet swój dzień. Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzimy 20 lipca. To dowód na to, że ta królewska gra, która fascynuje od wieków, nadal jest obecna w wielu domach. Cieszy również fakt, że za sprawą serialu wyprodukowanego przez jedną z platform VOD znowu zyskała na popularności. Naszym zdaniem to naprawdę dobry trend, który –  mamy nadzieję – nie przeminie. Dlaczego? Jak wspominaliśmy w artykule: Gry planszowe, czyli dobry sposób na wspólną zabawę Szachy uczą skupienia, cierpliwości, logicznego, strategicznego i krytycznego myślenia, zdrowej rywalizacji. Szacunku dla gry i przeciwnika. Co więcej, jak pokazują badania (prof. Robert Boruch – Uniwersytet Pennsylvania 2011), szachy rozwijają kompetencje matematyczne.


No dobrze, ale kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie tej nie zawsze łatwej nauki? Przyjmuje się, że już 4-5 latki mogą zacząć poznawać reguły szachów i z czasem rozpocząć rozgrywanie pierwszych partii. W tym wieku dzieci potrafią już zapamiętać, jak poruszają się bierki, co je wyróżnia oraz co to jest szach-mat. Jeśli chcemy, aby dziecko rozpoczęło naukę gry w szachy, ważne jest wyczucie i obserwacja dziecka. W niektórych przypadkach już 2-3 latki będą wykazywały nie tylko zainteresowanie, ale i zdolności wskazujące na duży potencjał. Warto to wychwycić i zaprowadzić dziecko do klubu szachowego, gdzie zostanie odpowiednio poprowadzone. Jeśli dziecko nie wykazuje nadzwyczajnych zdolności i zainteresowania warto poczekać, aż będzie nieco starsze. Jak zacząć? Po pierwsze nauka powinna być zabawą. Szachownica i bierki same w sobie mogą stanowić element wspaniałych historii o królach i rycerzach, dzięki którym nauka będzie łatwiejsza. Warto również skorzystać z zajęć grupowych organizowanych np. w przedszkolach i szkołach. Co istotne, takie zajęcia dla maluchów nie powinny być dłuższe niż 30 minut, a dla dzieci starszych 45 minut, co odpowiada godzinie lekcyjnej. Jeśli dziecko może ćwiczyć, grając w domu z rodzicami lub dziadkami, będzie to na pewno doskonały trening, ale też wspaniała zabawa i sposób budowania więzi z bliskimi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl