Producenci
Prezenty świąteczne dla najmłodszych – dlaczego są ważne?
Prezenty świąteczne dla najmłodszych – dlaczego są ważne?

Zdania na temat świątecznego szału kupowania są podzielone. Niektórzy z przyjemnością oddają się zakupowemu szaleństwu, inni skupiają się raczej na rodzinnej atmosferze i pielęgnowaniu bożonarodzeniowych tradycji. Dzieci uwielbiają zarówno oprawę świąt, jak i same prezenty świąteczne. Obdarowywanie to nie tylko materialny aspekt wyrażania uczuć – przemyślane upominki mogą być ważnym elementem wsparcia rozwoju intelektualnego i emocjonalnego najmłodszych.    

Zakupy to od lat stały element zimowego sezonu świątecznego. Prezenty są ważne – sprawiają przyjemność, wywołują uśmiech na twarzach najbliższych, stanowią wyraz naszych ciepłych uczuć dla innych, w tym także dla dzieci. Przemyślany wybór prezentów dla najmłodszych i zrównoważone podejście opiekunów w tym zakresie, pozwalają wykorzystać okres świąteczny długofalowo, a więc tak, by upominki stały się narzędziem wspierającym rozwój i edukację dzieciaków.

Czysta radość i dziecięcy entuzjazm

W wielu domach świąteczny poranek to czas wyjątkowy: niespodzianki pod choinką, oczy błyszczące radością, bijące serca pulsujące entuzjazmem. Emocje związane z odkrywaniem wymarzonych upominków w magicznie przystrojonym otoczeniu, podsycany od tygodni nastrój oczekiwania, czas spędzany z rodzicami i dziadkami, ciepło rodzinnej atmosfery – wpływają bezpośrednio na stan emocjonalny dziecka. Silne pozytywne skojarzenia z okresem świątecznym sprawiają, że prezenty w tym czasie też nabierają wyjątkowego wymiaru, zwłaszcza jeśli są pięknie zapakowane, a w środku znajduje się rzecz, o której dziecko marzyło. Poczucie, że życzenia się czasem spełniają i zwyczajne zadowolenie z otrzymania prezentu jest ważne, zadbajmy o to, by dla najmłodszych święta były czasem beztroskiej przyjemności i zabawy.  

Prezenty są ważne, by poczuć się ważnym

Przekonanie o własnej wartości jest w rozwoju człowieka kluczowe. W tej kwestii odpowiedzialność spoczywa na opiekunach – dawanie prezentów świątecznych to gest, który sprawia, że dziecko czuje się docenione i kochane. Wybór odpowiednich upominków, uwzględniających zainteresowania i pasje malucha, potęguje to doświadczenie. Oczywiście budowanie poczucia wartości dziecka jest dużo bardziej skomplikowanym procesem i zależy od relacji z rodzicami na co dzień, ale upominki stanowią jedną ze składowych – są wyrazem troski i uwagi.

Rodzinne świętowanie i kreowanie wspomnień

Okres bożonarodzeniowy i prezenty dla najmłodszych mogą być jednym z elementów budowania silnej więzi rodzinnej. Otwieranie prezentów warto zaaranżować w gronie rodziców i rodzeństwa po to, by dzielić się radością z odkrywania zawartości paczek pod choinką. Takie momenty wzmacniają rodzinne relacje, dzieci uczą się, że święta to czas dzielenia się z innymi i okazywania empatii, a towarzyszące tym chwilom rozmowy kształtują w nich ważne wartości społeczne.

Podarunki świąteczne stanowią też część tworzenia wspomnień – niektóre z nich dzieciaki zachowają przez całe życie. Historie i doświadczenia związane z otrzymaniem prezentów, a także pozytywne emocje, spowodują, że dzieci z upływem czasu będą wspominać święta i czas spędzony z rodziną z uśmiechem na twarzy. Najpewniej  będą chciały powielać ten wzorzec w dorosłym życiu. 

Prezenty świąteczne ważne dla wyobraźni, rozwoju i edukacji

Mądrze wybrane prezenty świąteczne mogą mieć istotny wpływ na rozwój dziecka. Stymulacja kreatywności, wyobraźni, współpracy i komunikacji, zmysł konstrukcyjny – przemyślane zabawki pomogą w rozwijaniu umiejętności poznawczych i zdolności manualnych malucha. Zestawy do eksperymentów naukowych, klocki konstrukcyjne czy zestawy artystyczne będą wspierać pasje dzieciaków, wydobywać ich potencjał i zachęcą do poszerzania zainteresowań o kolejne hobby. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl