Producenci
Rodzinny piknik pełen zabawy
Rodzinny piknik pełen zabawy

Sezon piknikowy w toku! Jeśli zbliżają się urodziny twojego dziecka, inna wyjątkowa okazja, chcesz spędzić rodzinny weekend lub popołudnie z przyjaciółmi, koniecznie zaplanuj wydarzenie pod gołym niebem! Jak zaaranżować niezapomniane chwile pełne zabawy (i zabawek)? Oto kilka inspirujących pomysłów, które może zrealizować każdy.

Nie musisz zawodowo zajmować się organizacją eventów, żeby zaaranżować rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieciaków. Proste rzeczy cieszą najbardziej – dobre jedzenie, zabawki sportowe, kolorowe, papierowe ozdoby i kilka aktywności w otoczeniu przyrody to sprawdzony przepis na udaną imprezę dla najmłodszych. 

Kolorowy poczęstunek w plenerze

Rodzinny piknik nie może się odbyć bez smacznego jedzenia. Posiłek na powietrzu ma swój urok, ale żeby serwowanie jedzenia było wygodne i higieniczne, warto się do tego dobrze przygotować. W plenerze nastawiamy się na akcesoria papierowe i z tworzywa sztucznego. W lasach i parkach często mamy do dyspozycji drewniane stoły i ławy oraz miejsca na ognisko lub grilla. Stół łatwo zabezpieczymy foliowym obrusem, który po wykorzystaniu możemy po prostu wyrzucić. Na miejsca do siedzenia zabierzmy ze sobą kilka cienkich kocyków – przydadzą się, gdy zrobi się chłodniej lub dzieci będą chciały bawić się na trawie. Wygodę na pikniku zapewnią kolorowe talerzyki i kubeczki, są nie tylko praktyczne (nic się nie zbije, ani nie pogubi), ale też atrakcyjne wizualnie. Jedzenie zapakuj starannie w kosz piknikowy i torbę termiczną. Do przygotowań możesz zaangażować dzieci – na pewno spodoba im się np. pieczenie i zdobienie słodkich babeczek. Wspólne wypieki to pomysł nie tylko na święta. Owoce, drobne przekąski, małe kanapki, popcorn w papierowych rożkach – przepisów na zdrowe i smaczne jedzenie piknikowe jest nieskończona ilość! Jeżeli planujesz rodzinny piknik z jakiejś okazji np. urodzin dziecka, możesz zadbać o papierowe girlandy i inne ozdoby tematyczne z napisami. Gdy aranżujesz przestrzeń w lesie np. na terenie parku czy rezerwatu, zawsze pamiętaj, by dokładnie zebrać wszystkie śmieci i resztki jedzenia. 

Jakie zabawy i zabawki na piknik rodzinny      

Piknik rodzinny kojarzy się zwłaszcza z biesiadowaniem na powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół, ale stanowi też świetną okazję do zabawy dla dzieci. Zabawy w ruchu, której dzieciaki bardzo potrzebują, którą często bardzo lubią, a nie zawsze mają na nią odpowiednią przestrzeń. Na polanie czy w parku, w którym nie ma zabudowań ani ruchu pojazdów, są za to wspaniałe okoliczności do wybiegania się, wyszalenia i interakcji z rówieśnikami w ruchu. Warto wspierać aktywność fizyczną wśród dzieci i na piknik rodzinny zabrać zabawki o charakterze sportowym: różne rodzaje piłek, zestawy do gry, frisbee, skakanki, liny. Jeżeli organizujemy przyjęcie przypominające mały festyn, zaangażujmy się w przygotowanie atrakcji z prawdziwego zdarzenia: bramki do gry w piłkę nożną, pachołki do biegu w slalomie, chusty edukacyjne, lina do przeciągania – każda z zabawek może stanowić element konkursu, zawodów z nagrodami, zdrowej, sportowej rywalizacji.

Kącik plastyczny w wielkim formacie

Dla równowagi, możesz podczas pikniku zmotywować dzieci do wyrażenia swojej kreatywności w pracach plastycznych. Zadbaj o przybory piśmienne, flamastry, długopisy i oczywiście farby i pędzle. Zachęć maluchy, by zamieniły się w artystów tworzących pejzaże lub… sztukę abstrakcyjną w wielkim formacie. Mogą tworzyć prace na gigantycznych blokach technicznych lub rolkach z papierem rysunkowym. Dzięki temu w zabawie wezmą udział wszystkie dzieci jednocześnie.

Kameralny piknik połączony z wycieczką

Piknik rodzinny nie musi mieć rozmiarów festynu, ale stanowić kameralne wydarzenie w małym gronie. Możecie połączyć go ze spacerem w lesie, wypadem na miejską plażę lub całodzienną wycieczkę rowerową. Nie rezygnuj ze smacznych przekąsek czy zabrania zabawek. Będzie ich oczywiście mniej, ale pamiętaj, że już sama w sobie przejażdżka na rowerze to dla niejednego dziecka główny punkt programu. 

Piknik rodzinny w ogrodzie

Piknik rodzinny możesz zorganizować nie tylko w parku lub lesie, ale też we własnym ogrodzie, jeśli masz go do dyspozycji. W takim wypadku można zaszaleć z jedzeniem i wystrojem – ponieważ nie ograniczają nas możliwości przechowywania czy transportu jedzenia. Dostęp do bieżącej wody i zamknięty teren, na którym organizujemy zabawę, daje też większą swobodę w wymyśleniu aktywności. Może to dobry moment, żeby zaaranżować miejsce na palenisko albo pokazać dzieciakom, jak rozkłada się namiot i połączyć piknik z małym „biwakowaniem”? Jeżeli jest ciepło, możesz otworzyć sezon na zabawy w wodzie i rozłożyć basen dla dzieci. A jeśli jest za wcześnie i zbyt chłodno na tego typu aktywności, zabawy sportowe zawsze są dobrym pomysłem – sprzyjają budowaniu kondycji, rozwijaniu koordynacji czy równowagi. Im więcej ruchu w życiu dziecka od najmłodszych lat, tym większe prawdopodobieństwo, że pokocha ono rekreację, gdy będzie starsze.

Rodzinnie, czyli razem

Piknik rodzinny to doskonała okazja do zabawy i ucztowania na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, ale też czas do wspólnego przebywania ze sobą w gronie rodziny i przyjaciół. Te cenne chwile budują poczucie bliskości i bezpieczeństwa u dziecka. Taki piknik jest nie tylko frajdą pełną zabawy, ale okazją do budowania zdrowych relacji, które będą naśladować, gdy dorosną. Dlatego zadbaj nie tylko o smaczne jedzenie, piękny wystrój czy kolorowe zabawki, ale maksymalnie zaangażuj się w aktywności z dziećmi, a dzieci – w przygotowania. Pograjcie razem w piłkę, kalambury, razem nakryjcie do piknikowego stołu i dobrze się bawcie. Wówczas rodzinny piknik stanie się przyjemnym wspomnieniem i jednym z wielu wartościowych dla rozwoju wydarzeń w życiu malucha.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl