Producenci
Podróżowanie z dziećmi: Jak zabawić najmłodszych w samochodzie, pociągu i samolocie
Podróżowanie z dziećmi: Jak zabawić najmłodszych w samochodzie, pociągu i samolocie

Podróżowanie z dziećmi to wyzwanie. Zwłaszcza gdy są małe, czas podróży jest długi, a cel odległy. Dzieci szybko się nudzą, niecierpliwią w jednej, siedzącej pozycji i stają się niespokojne lub nawet rozdrażnione. Często długodystansowe przejazdy i loty męczą je tak samo, jak dorosłych, ale nie potrafią jeszcze radzić sobie z tym dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic przygotował się do podróży pod kątem maluchów: z odpowiednimi zabawkami i zabawami. Dzięki nim podróż stanie się mniej stresująca, bardziej zajmująca, a przez to przyjemniejsza.

Jak sprawić, by podróżowanie z dziećmi kojarzyło się wszystkim z frajdą i przygodą? Poza wybraniem miejsca czy hotelu z atrakcjami nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci, warto zadbać o atrakcje w podróży. Wtedy przejazdy samochodem lub pociągiem przez wiele kilometrów, lub dłuższy lot staną się mniej uciążliwie dla dziecka, rodziców i innych pasażerów.   

Podróżowanie z dziećmi samochodem – pomysły na zabawy

Podróż samochodem daje rodzicom największą elastyczność w organizowaniu zabaw dla dzieci, planowaniu postojów i urozmaicaniu drogi. Własny środek transportu gwarantuje niezależność – chociaż częściowo ogranicza, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dwójką dzieci, które siedzą w fotelikach z tyłu. Jak odwrócić uwagę dzieciaków od długiej jazdy i zaproponować coś, co sprawi im radość, a może nawet rozwinie i nauczy czegoś nowego?

Gry słowne

Gry słowne to doskonały pomysł na zabawę w rodzinnym gronie, rozwijanie wyobraźni, czy szlifowanie kompetencji, które dzieci nabywają podczas roku przedszkolnego lub szkolnego. Przykładem takiej gry jest szukanie za oknami lub we wnętrzu auta rzeczy zaczynających się na kolejne litery alfabetu, prostsza wersja – dla maluchów, które nie potrafią jeszcze czytać – to rozpoznawanie kolorów w najbliższym otoczeniu.

Podróżna playlista

Wspólne śpiewanie to także świetny sposób na rozrywkę, rozładowanie atmosfery, wypełnienie czasu i wspomniane – odwrócenie uwagi od dyskomfortu podróży. Dla ułatwienia możemy przygotować playlistę ulubionych piosenek dzieci i śpiewać je razem z nimi. Na liście utworów mogą się znaleźć także audiobooki – dobra alternatywa dla animacji na telefonie. 

Magnetyczne i kreatywne zestawy

Specjalne zestawy gier magnetycznych idealnie nadają się do samochodu. Magnetyczne klocki, puzzle, szachy czy warcaby nie zgubią się podczas jazdy i zapewnią dzieciom zabawę na długie chwile. Podobnie różne warianty zestawów kreatywnych, które pozwalają na rysowanie bez kredek, specjalnym pisakiem na ekranie, który przypomina tablet lub komputer.  

Podróżowanie z dzieckiem pociągiem – pomysły na zabawy

Podróż pociągiem, zwłaszcza pierwszy raz, może być dla dzieci naprawdę ekscytująca. Samo obserwowanie zmieniających się krajobrazów za oknem fascynuje maluchy, ale jeśli się przedłuża, jak wszystko inne, będzie się dzieciom nużyć. Dlatego warto przygotować dodatkowe atrakcje. Chociaż w pociągu jesteśmy mniej niezależni i musimy liczyć się z innymi pasażerami, mamy za to więcej miejsca, swobody, od czasu do czasu można wstać i zmienić pozycję. Siedzimy też bliżej dzieci, więc możemy czynnie uczestniczyć w zabawach lub chociaż przytrzymać zabawki czy akcesoria. Dlatego w pociągu postaw na aktywności artystyczne.  

Rysunki, kolorowanki i naklejki

Twarda podkładka, blok rysunkowy lub zeszyt i mały zestaw kredek to podstawowe wyposażenie bagażu podręcznego dla malucha. Ważne, żeby kredki znajdowały się w poręcznym pudełku lub pojemniku, które rodzic może trzymać w rękach, a maluch łatwo do nich sięgać, bez obawy, że spadną pod fotel, gdzie nie można ich będzie dosięgnąć. Zamiast czystych kartek zabierzmy kolekcję kolorowanek z ulubionymi postaciami z bajek oraz zeszyty z zestawami naklejek. Dzieci uwielbiają wyklejanki, więc (przynajmniej przez jakiś czas) będą miały zajęcie podczas podróży. Koniecznie weźmy więcej materiałów – żeby starczyły na całą drogę i wakacyjny pobyt. 

Książki tradycyjne i audiobooki

Starsze dzieci wyposaż w książki do czytania lub słuchania. Dobre audiobooki mogą wciągnąć maluchy w świat przygód i sprawić, że podróż minie szybciej. Mają też walory nie tylko rozrywkowe, ale też edukacyjne. Jeżeli w przedziale będziesz czuć się swobodnie, możesz czytać dziecku książkę i pokazywać obrazki, tak samo jak w domu. 

Podróżowanie z dzieckiem w samolocie – pomysły na zabawy

Samolot bywa najbardziej wymagającym wariantem podróży z dziećmi, szczególnie podczas długich lotów. Ograniczona przestrzeń, brak możliwości swobodnego poruszania się i stały hałas mogą być wyzwaniem zarówno dla maluchów, jak i opiekunów. Czym w takich okolicznościach zająć dzieci i przetrwać podróżowanie samolotem?

Rysowanie, kolorowanie i zeszyty z zadaniami

Poza zestawem do rysowania lub kolorowania, poszukajmy zeszytów z zagadkami, zadaniami logicznymi, labiryntami lub prostymi krzyżówkami. Skupią uwagę dzieci na wiele godzin i jednocześnie dadzą okazję do ćwiczenia różnych umiejętności – skupienia czy spostrzegawczości, pisania, czytania i liczenia – w formie zabawy.

Gry edukacyjne – elektroniczne i tradycyjne

W długą podróż zabierzmy tablet z wcześniej zainstalowanymi grami edukacyjnymi i filmami dla dzieci. Ważne jest, aby monitorować czas spędzany przed ekranem urządzenia i zadbać o odpowiednie aplikacje, które będą nie tylko bawić, ale również uczyć i angażować dziecko. Magnetyczne puzzle, czy nawet prosty zestaw zwykłych układanek lub klocków konstrukcyjnych wbrew pozorom może się sprawdzić w tego typu podróży, jeśli nie zajmuje dużo miejsca w bagażu podręcznym. 

Podróżowanie z dzieckiem – o co zadbać, by było mniej stresująco

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, bądź bardziej uważny, jeśli chodzi o planowanie przerw, które pozwolą rozprostować nogi, trochę się poruszać i zregenerować siły. Możesz też rozważyć atrakcje po drodze, które urozmaicą przejazd. Podróż będzie dłuższa – ale mniej męcząca i utrwali w dzieciach dobre doświadczenie. Z mniejszym stresem i lepszym nastawieniem będą podchodzić do kolejnych wyjazdów. Jeśli przemieszczacie się samochodem, zaplanujcie przystanki na placach zabaw lub w parkach, gdzie dzieci mogą pobiegać i się pobawić, spożytkują energię i łatwiej zniosą dalszą część podróży. Umówcie się wcześniej, ile czasu spędzicie na zabawie, żeby uniknąć sytuacji, w której dziecko będzie chciało bawić się dłużej, niż zaplanowaliście.

Podróżowanie z dziećmi może być przyjemne, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy. Zabawy i zabawki dostosowane do wieku i zainteresowań maluchów sprawią, że czas spędzony w samochodzie, pociągu czy samolocie upłynie szybko i w dobrej atmosferze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl