Producenci
Po co dziecku są zabawki
Po co dziecku są zabawki

Wbrew pozorom zabawki to nie tylko sposób na beztroskie wypełnienie wolnego czasu dziecka. Tak naprawdę podczas zabawy maluch poznaje świat, uczy się i rozwija. Dlatego nie bez znaczenia jest, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu i jakimi przedmiotami wypełnimy dziecięcy pokój.

Myślą, że się bawią – a tak naprawdę się uczą

Swobodna zabawa to nieodłączny element dzieciństwa – czynność, która nie tylko daje maluchowi radość, ale ma istotne znaczenie dla jego rozwoju. Gdy dzieci się bawią – jednocześnie się uczą, poznają siebie i świat. Rozwijają inteligencję, kompetencje manualne, kreatywność czy wrażliwość emocjonalną. Nawiązują też relacje z rówieśnikami, zdobywają umiejętności współpracy i komunikacji z innymi. Przedmioty, które od niemowlęctwa znajdują się w otoczeniu dziecka, mają kolosalny wpływ na jego rozwój. Odpowiednio dobrane – mogą wspomóc i przyspieszyć ten proces. Rola opiekuna jest tutaj niezwykle istotna. Dzieci nie mają bowiem świadomości edukacyjnych walorów zabawy, czerpią z niej po prostu przyjemność – reszta dzieje się niepostrzeżenie. Jeżeli na każdym z etapów rozwoju dziecka podsuniemy mu właściwe zabawki, nie tylko zaciekawią go, ale przede wszystkim będą skutecznie stymulować rozwój malucha.

Mniej znaczy lepiej

W sklepach półki uginają się od kolorowych klocków, pluszaków, lalek, samochodzików i innych gadżetów z bohaterami bajek. Pokoje dziecięce często także wypełnione są mnóstwem przedmiotów. Mając jednak wiedzę, po co dziecku są zabawki, warto kierować się zasadą – mniej znaczy lepiej. Nieodpowiednio dobrane, nie tylko nie pomogą, ponieważ nie trafią w potrzeby dziecka, ale też mogą spowodować przebodźcowanie. Zbyt duża ilość zabawek sprawi też, że dziecko będzie szybko tracić zainteresowanie i nie nauczy się szanowania przedmiotów. Zbyta mała – okaże się krzywdząca, odbierze mu naturalną radość, ciekawość i przyjemność zabawy, której tak potrzebuje. Zamiast ulegać modzie czy reklamom – zastanówmy się, jak dana zabawka wpłynie na rozwój dziecka. Mniejsza ilość rzeczy, ale starannie wykonanych, dobrej jakości i stymulujących rozwój podopiecznego – na pewno dobrze na niego wpłynie i go uszczęśliwi.

Dobre zabawki, czyli jakie?

Warto poszukać informacji, jakie przedmioty są odpowiednie dla danego wieku. Zabawy i zabawki zmieniają się dynamicznie w pierwszych latach – ponieważ dynamicznie zmienia się i rozwija nasze dziecko. Niemowlakowi podsuńmy plastikowe kółeczka, dźwięczące grzechotki, miękkie klocki, które wspomogą koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manipulacyjną rąk oraz nauczą rozróżniania barw. Dla roczniaka dobre będą pudełeczka, pojemniczki czy zabawki, które pozwalają na dopasowanie kształtów, wkładanie jednego elementu do drugiego, także pierwsze lalki czy gumowe zwierzątka. W życiu dwulatka pojawiają się wózki i samochody, które może samodzielnie przesuwać czy ciągnąć na sznurku, a później zabawki, które dziecko może pchać przed sobą. Trzylatek lubi bawić się misiami, lalkami oraz uwielbia kolorowe klocki. Interesują go także zabawki do kąpieli i do piaskownicy: łopatki, wiaderka, foremki. Czterolatek uczy się już jeździć na rowerku i chętnie korzysta z zabawek imitujących przedmioty codziennego użytku. A w wieku 5 i 6 lat podejmuje zabawy tematyczne z wcielaniem się w role. Jednak poza uwzględnieniem sugestii pedagogów czy producentów, warto kierować się także indywidualnymi preferencjami naszego dziecka – jego temperamentem, upodobaniami i zainteresowaniami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl