Majsterkowanie – zabawa, która nie tylko rozwija umiejętności techniczne i manualne, ale też wspiera logiczne myślenie i kreatywność. Dzieciaki uwielbiają budować i eksperymentować. Oto kilka podpowiedzi, jakie zabawki dla małego majsterkowicza wybrać, żeby wesprzeć jego rozwój i zapewnić dobrą zabawę.
Odpowiednie zabawki nie tylko sprawiają frajdę, ale też wspomagają rozwój dziecka. Jeżeli zaobserwowaliśmy, że nasz maluch ma zamiłowanie do konstruowania i majsterkowania, wybierzmy takie przedmioty, które pozwolą mu tworzyć, budować i eksperymentować. Być może w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy typowe zestawy dla małego majsterkowicza, jednak możliwości jest o wiele więcej i mają bardziej uniwersalny charakter niż komplety narzędzi dla dzieci – chociaż te oczywiście niezmiennie robią wrażenie na najmłodszych.
Zabawki do skręcania i składania – nie tylko samochody
Wszystkie zabawki, w których można coś złożyć lub rozłożyć na części, trafią w potrzeby małego majsterkowicza. Dla najmłodszych sprawdzą się figurki np. dinozaur, słoń czy żyrafa do skręcania z kluczami i akcesoriami. Plastikowe zwierzątka zostały wykonane tak, aby elementy pasowały do małych rączek. Liczba i wielkość elementów doskonale nadaje się dla dzieci od 3 roku życia. Kolory i kształty zachęcają do zabawy, w której maluchy będą rozwijać zdolności manualne. To doskonały wstęp do korzystania z bardziej skomplikowanych zestawów, gdy dziecko będzie nieco starsze.
Majsterkowicz, mechanik, a może konstruktor?
Dla trochę starszych dzieci możemy pomyśleć o zakupie zestawów typu „mały konstruktor” – z drewna lub metalu. Drewniane klocki są ponadczasowe, a forma pojazdów do samodzielnego montażu jest atrakcyjnym urozmaiceniem i pozwala rozwijać dodatkowe kompetencje. Drewniane deseczki z dziurkami, kolorowymi śrubkami i łącznikami z tworzywa mają klasyczną estetykę. Uproszczona konstrukcja sprawi, że maluchy nie zniechęcą się do składania zestawu samochodu czy śmigłowca.
Drewniane zestawy konstrukcyjne są trwałe, wyposażono je w narzędzia idealnie dopasowane do małych rączek. Malec może wielokrotnie skręcać i rozkręcać konstrukcję, a często z zawartych w opakowaniu elementów można zbudować nie jeden, a kilka zupełnie różnych pojazdów! Dzięki temu dziecko nie będzie się nudzić; gdy rozmontuje wszystkie komponenty, może połączyć je w nowy model. Chociaż komplety służą do rozwijania motoryki małej, doskonale wspomagają też naukę kolorów oraz liczenia. Przy okazji dzieciaki mogą pracować nad cierpliwością i kreatywnością.
Podobne zalety mają zestawy z metalu. Metalowe klocki konstrukcyjne to jednak materiał do zabawy dla małego inżyniera w wieku szkolnym. Każdy model np. wóz strażacki, motorower czy spychacz składa się z elementów metalowych różnej wielkości i o różnych kształtach, a także jest wzbogacony kolorowymi elementami z tworzyw sztucznych. Dzięki dołączonym narzędziom dziecko zbuduje wyjątkowy pojazd zgodnie z instrukcją lub wedle własnego pomysłu.