Producenci
Pierwszy dzień szkoły. Jak wspierać swoje dziecko i uczynić ten dzień wyjątkowym?
Pierwszy dzień szkoły. Jak wspierać swoje dziecko i uczynić ten dzień wyjątkowym?

Rozpoczęcie nauki szkolnej to ważny etap w rozwoju dziecka. To także duże przeżycie dla przedszkolaka, który z dnia na dzień staje się uczniem. Nowa rola, nowe środowisko rówieśnicze, nowi opiekunowie. Taka zmiana może być dla dzieci wymagająca, a pierwszy dzień szkoły – stresujący. Jak wspierać dziecko, żeby szło do szkoły z ciekawością i entuzjazmem, a przekroczenie progów szkolnych stało się wyjątkowe?

Pójście do szkoły to przełom – zarówno jeśli chodzi o rozwój dziecka, zdobywaną wiedzę i kompetencje, jak i umiejętności społeczne i poznawcze. Pierwszy dzień w szkole wzbudza w dzieciach wiele emocji. Zazwyczaj otwierają się one na nową rolę ucznia lub uczennicy z podekscytowaniem, a nowe miejsce i środowisko rówieśnicze traktują z ciekawością i entuzjazmem. Jednocześnie rozpoczęcie roku szkolnego może wywoływać obawy, zwłaszcza wśród dzieci, które gorzej radzą sobie w nieznanych sytuacjach. Wsparcie rodzica ma kolosalne znaczenie – może pomóc pierwszy dzień w szkole uczynić wyjątkowym, a nie stresującym wydarzeniem. Jak skutecznie zapewnić takie wsparcie swojemu dziecku?

Buduj pozytywny obraz szkoły

Jeśli dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i zapewniony komfort, chętnie poznaje nowe otoczenie i uczy się nowych rzeczy. Mów o szkole pozytywnie, akcentując dobre aspekty miejsca, nauki i kontaktów z innymi dziećmi. Możesz też wcześniej wybrać się z maluchem do szkoły, pokazać mu budynek, sąsiadujący plac zabaw i boisko, a jeśli jest taka możliwość, obejrzyjcie również wnętrze szkoły lub wybierzcie się na dzień otwarty. Wszystkie te elementy składają się na adaptację, która przebiegnie łagodniej i w mniejszym stresie.

Organizuj dzień w rytmie szkoły

Przed rozpoczęciem szkoły, postaraj się przyzwyczajać dziecko do rytmu porannego wstawania, zajęć w określonych godzinach, posiłków o ustalonych porach, przybliżonych do tych w ciągu tygodnia. W szkole ucznia czekają czynności i sytuacje, z którymi będzie radzić sobie samodzielnie. Dlatego opowiedz dziecku, o czym będzie musiało pamiętać jako uczeń: zjedzenie drugiego śniadania, uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczycieli, sprawne ubieranie się po zajęciach sportowych, przekazywanie ważnych informacji, zachowanie porządku w plecaku, na ławce, ale też we własnym pokoju, samodzielne pakowanie plecaka na kolejny dzień. 

Kontakty z rówieśnikami na co dzień

Pierwszy dzień w szkole to także zupełnie inne środowisko rówieśnicze – dziesiątki nowych twarzy, nowych imion, obecność dzieci młodszych, starszych oraz nauczycieli i personelu szkolnego. Na to też możesz przygotować dziecko, żeby zapewnić mu wsparcie. Dbaj o to, by na co dzień miało możliwość różnorodnych kontaktów, zabawy w większej grupie, w miejscach publicznych, odwiedzajcie też rodzinę i przyjaciół, tak żeby maluch zdobywał kompetencję komunikowania się również z innymi dorosłymi.

Wyjątkowy dzień, wyjątkowe wyposażenie

Skoro pierwszy dzień w szkole ma być wyjątkowy, trzeba się nie tylko wyjątkowo ubrać, ale zadbać o specjalne wyposażenie. Wybieranie elementów wyprawki szkolnej to doskonała możliwość, żeby zbudować pozytywne nastawienie do rozpoczęcia nauki i sprawić, że dziecko przekroczy próg szkoły w dobrym nastroju. Wybierzcie razem plecak w ulubionym kolorze, worek na kapcie i piórnik. Poszukajcie śniadaniówki i bidonu z bohaterami bajek. Wspólnie urządźcie kącik do nauki. Warto zadbać o to, by pójście do szkoły miało charakter uroczysty i najlepiej – charakter rodzinnego święta. Uczcijcie je fotografią, wyjściem na obiad, lodami lub ciastkiem w cukierni. Niech to będzie początek miłego rytuału, który zapadnie w pamięci dziecka i który będziecie razem powtarzać każdego roku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl