Producenci
Jak kreatywnie spędzić pierwszy dzień wakacji?
Jak kreatywnie spędzić pierwszy dzień wakacji?

Początek czasu wolnego – długo wyczekiwany i pełen ekscytacji. Pierwszy dzień wakacji to wyjątkowy moment dla każdego ucznia i dobry dzień do celebrowania i spędzenia czasu w gronie rodziny. Wyjście na lody lub do cukierni? Pewnie, że tak! Ale możemy zaplanować go nieco bardziej kreatywnie.

Pierwszy dzień wakacji – w domu czy poza domem?

Pierwsza kwestia to miejsce – gdzie można kreatywnie spędzić pierwszy dzień wakacji? W domu z pewnością zrealizujesz wiele pomysłów na zabawy i atrakcje, ale warto pomyśleć o tym, co można zrobić razem z dziećmi poza domem. Najlepiej połącz formy rozrywki dostępne w mieście, z tymi zaaranżowanymi w czterech ścianach. Niech to będzie naprawdę wypełniony przyjemnościami i radością czas, który przyniesie solidną dawkę pozytywnych wrażeń i emocji.

Park rozrywki, karuzele, trampoliny… czyli coś ekstra!

Pierwszy dzień wakacji jest wyjątkowy, więc warto zaplanować coś naprawdę ekstra! Park rozrywki czy wesołe miasteczko, to miejsce, które kojarzy się z czystą zabawą. Karuzele, trampoliny, dmuchane zamki sprawiają frajdę – o ile oczywiście będą dopasowane do wieku i możliwości dzieci. Basen z prawdziwego zdarzenia z fontannami i zjeżdżalniami jest również genialnym pomysłem na celebrowanie okresu wolnego od szkoły.

ZOO, oceanarium, muzeum, kino

Innym sposobem na spędzenie pierwszego dnia wakacji są odwiedziny w ZOO czy oceanarium. Poszukajcie takiego miejsca w swojej okolicy i zaplanujecie wyjście, podczas którego dziecko nie tylko będzie się dobrze bawić, ale będzie też mogło poznać świat zwierząt. Muzeum również może być fascynujące, o ile wystawy mają interaktywny, wciągający charakter. Niektóre centra nauki bardziej przypominają salę gier i eksperymentów niż placówkę edukacyjną – i właśnie taka atmosfera powinna panować w pierwszym dniu wakacji. Jeśli obawiamy się, że wizyta w muzeum nie wciągnie dzieci, zabierzmy je raczej do kina na film dla najmłodszych, który im się spodoba.

Na sportowo

Aktywności sportowe w pierwszy dzień wakacji? Doskonale. Dzieciaki emanują energią, którą nareszcie będą mogły swobodnie rozładować w ruchu. Jeśli więc wybór nie padnie na basen, to wybierzcie się całą rodziną np. na dłuższą wycieczkę rowerową. Połączcie wyjazd z posiłkami. Nic nie przebije prawdziwego pikniku na świeżym powietrzu lub ogniska. Trasa powinna być oczywiście dostosowana do możliwości fizycznych najmłodszych dzieciaków, uwzględniać krótkie przerwy i oczywiście sprawić im frajdę, a nie zmęczyć.

Innym wariantem, który pozwoli połączyć wzmacnianie więzi rodzinnych z ruchem na świeżym powietrzu, jest wycieczka do lasu lub rezerwatu przyrody. Bliskość natury to dodatkowy atut – zawsze dobrze wpływa na samopoczucie dużych i małych, uczy też dzieci szacunku dla przyrody i odpowiedniego zachowania w takich miejscach. Celujcie w miejsca, w których wytyczono tzw. ścieżki edukacyjne lub trasy z atrakcjami: kładkami, ambonami i altanami do grillowania.

Berek, podchody, tor z przeszkodami, frisbee, mecz piłki nożnej to sprawdzone zabawy w ogrodzie i na podwórku. Nie zapominajcie o nich, nawet proste aktywności, które dzieci dobrze znają i po prostu lubią, są świetnym pomysłem na pierwszy dzień wakacji. Zaproście kolegów i koleżanki, zaangażujecie rodzeństwo – więcej osób, to więcej śmiechu i opcji zabaw w grupie.

Pierwszy dzień wakacji w domu – też może być kreatywnie

A co jeśli pierwszy dzień wakacji nie będzie sprzyjał zabawie na powietrzu lub dzieciaki nie będą miały chęci wychodzić z domu? Dom lub mieszkanie to także przestrzeń do kreatywności dla rodziców – jak i rozbudzenia kreatywnego potencjału u dzieciaków. 

Międzynarodowy Dzień Jedzenia Pysznych Rzeczy

Zacznijcie od samego rana twórczością w kuchni – tym razem zaproś do gotowania lub pieczenia dzieci. Kuchnia to doskonałe miejsce na wspólną zabawę (i naukę przez zabawę). Skomponujcie koktajl i składniki na odświętne naleśniki. Na obiad zaplanujcie pizzę – domowa będzie nie tylko pyszna, ale może być także zdrowa, a jeśli zaangażujecie do pracy najmłodszych członków rodziny – jej skład może być bardzo ciekawy i kolorowy. Ciasteczka, muffiny, a może nawet tort – gotowanie i pieczenie to okazja do (pozaszkolnej) nauki: współpracy, komunikacji, działania zgodnie z zasadami i przepisami, ale z elementami twórczej spontaniczności. Wspólne posiłki są bardzo integrujące, dlatego nie zapomnijcie o tym, żeby razem zasiadać do stołu i cieszyć się pysznym jedzeniem.

Wakacyjne warsztaty artystyczne

Nie ma bardziej kreatywnych zajęć niż te o charakterze plastycznym. W pierwszy dzień wakacji zorganizuj w domu warsztaty artystyczne. Malowanie na gigantycznych blejtramach, odciskanie rąk i stóp na papierze, malowanie, wyklejanie, tworzenie kolaży, rzeźbienie z gliny, wycinanie kształtów… form ekspresji twórczej dzieci jest całe mnóstwo. Możecie wykorzystać prace do ozdobienia domu, stworzyć domową galerię dzieł sztuki, możecie wybrać temat przewodni związany np. z planowanymi podróżami, czy w jakiś inny sposób nawiązujący do wakacji.

Maraton planszówek

Dzień z planszówkami? Czemu nie! Wyjmijcie wszystkie ulubione gry, miękkie poduchy do siedzenia na dywanie, naszykujcie przekąski i spędźcie bez pośpiechu czas na zabawie. Gry planszowe to świetny sposób na wspólne spędzenie pierwszego dnia wakacji i okazja do rozwijania myślenia strategicznego, planowania, ćwiczenia pamięci – nawet w czasie wolnym od nauki szkolnej.  

Domowe kino

A na wieczór specjalna atrakcja – stwórzcie w domu prawdziwe kino. Jeśli nie macie dużego ekranu, pożyczcie rzutnik, wybierzcie kilka ulubionych filmów rodzinnych, zróbcie popcorn, zawińcie się w koce i w tej przytulnej atmosferze dobrze się bawcie. Dodatkowo, wcześniej możecie zrobić bilety do domowego kina, papierowe pojemniki na prażoną kukurydzę czy inne smakołyki, które dzieciaki ozdobią według własnych pomysłów.

Pierwszy dzień wakacji warto spędzić w sposób wyjątkowy, pełen radości i zaplanować aktywności, które zaangażują całą rodzinę. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na zabawy w domu czy poza nim – wszędzie jest pole dla kreatywności, zarówno dla opiekunów, jak i dla dzieciaków. Najważniejsze, żeby zaaranżowane zajęcia sprawiały dzieciom przyjemność – jeśli nie mają ochoty iść na basen, zaproponujcie wycieczkę rowerową, a jeśli nie mają chęci na sport, wykorzystajcie jeden z naszych pomysłów (lub kilka) na domowy czas pełen wrażeń i atrakcji. Wejdźcie w wakacje z dobrą energią i uśmiechem dzieciaków, które również potrzebują odpoczynku od szkolnego reżimu i naładowania akumulatorów do mierzenia się z wyzwaniami na kolejnym etapie edukacji.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl