Producenci
Jaki prezent kupić na pierwsze urodziny?
Jaki prezent kupić na pierwsze urodziny?

Pierwszy rok życia to okres niezwykle intensywnego rozwoju dziecka. Każdy kolejny miesiąc przynosi zmiany – przesypiający większość dnia niemowlak staje się maluchem wypowiadającym pierwsze sylaby i stawiającym pierwsze kroki. Jeżeli stoimy przed wyborem prezentu na pierwsze urodziny, warto uwzględnić aktualne potrzeby dziecka, którego pragniemy obdarować. Zabawki, wspierające odkrywanie świata, stymulujące dalszy rozwój, w tym sprawności motoryczne – będą strzałem w dziesiątkę.

Kupowanie prezentów dla małych dzieci, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jesteśmy rodzicami i nie mamy orientacji w bieżących potrzebach, może stanowić wyzwanie. Maluchy zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Upominek, który sprawdzi się w pierwszych tygodniach życia, w kolejnych będzie już passe. Dwanaście miesięcy niemowlęctwa jest bowiem okresem, w którym rozwój następuje wyjątkowo intensywnie. Podpowiadamy, jaki prezent kupić dla rocznego dziecka.

Ważne 12 miesięcy

Pierwszy rok życia dziecka nazywany niemowlęctwem, to czas dynamicznych zmian w rozwoju. Z noworodka, który przez większość czasu śpi, maluch zmienia się w ciekawego świata, małego człowieka wypowiadającego pierwsze sylaby, a nawet całe słowa, samodzielnie siadającego, a następnie próbującego chodzić. Roczniak odbiera otoczenie wszystkimi zmysłami: dotykiem, wzrokiem, smakiem, zapachem, słuchem, dlatego wszystkie aktywności, które wspierają rozwój sensoryczny malucha, są w tym czasie tak istotne. Również przedmioty znajdujące się w jego zasięgu powinny sprzyjać edukacji przez zabawę i dalszemu kształtowaniu. Jaki prezent kupić na pierwsze urodziny? Oczywiście zawsze sprawdzi się uroczy pluszak czy zestaw ubranek w odpowiednim rozmiarze. Klasycznym już pomysłem na urodzinowy prezent dla rocznego dziecka są maty i stoliki edukacyjne, zabawki interaktywne czy książeczki. Jednak największą frajdę sprawi maluchowi zabawka, która dostarczy mu różnych bodźców.  

Zabawki sensoryczne na pierwsze urodziny

Zabawki sensoryczne to takie przedmioty, które angażują różne zmysły malucha. Jak wspomnieliśmy, roczniak odbiera świat przez rozmaite bodźce, w dużo szerszym zakresie niż noworodek czy niemowlę kilkumiesięczne. Rzeczy i aktywności, które pozwalają włączyć jak najwięcej zmysłów, przyczyniają się do jego lepszego i sprawniejszego rozwoju. Chodzi więc o to, by opiekun pozwalał w jak największej mierze reagować dziecku na otoczenie. Odpowiednie zabawki będą wspierać integrację sensoryczną i co się z tym wiąże – zrozumienie świata.

Przedmioty o różnej fakturze powierzchni czy nietypowych kształtach, także te, które wymagają popychania, kręcenia, ciągnięcia – zachęcą dziecko do chwytania i pomogą kształtować sprawność manualną. Podobnie zadziałają zabawki aktywizujące, które po potrząśnięciu lub pociągnięciu, wydają dźwięki. Trafionym prezentem będą też klocki sensoryczne – ta klasyczna zabawka, ale z elementami w różnych kolorach, uzupełnionymi o wypustki. Klocuszki wykonane są ze specjalnego tworzywa, więc doskonale nadają się do kąpieli, która dostarczy dziecku dodatkowych wrażeń i bodźców, a przede wszystkim – dużo radości.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl