Producenci
Ostatni dzień wakacji – wspólnie tworzymy wspomnienia
Ostatni dzień wakacji – wspólnie tworzymy wspomnienia

Ostatni dzień wakacji – wspólnie tworzymy wspomnienia

Powrót do szkoły po letnich wyjazdach, czasie spędzonym w domu z rodzicami, rodzeństwem lub dziadkami dla wielu dzieci bywa przykry. Co zrobić, żeby ostatni dzień wakacji był przyjemnym wydarzeniem? Wypełnić go zabawą i aktywnościami, które pomogą uwiecznić wspomnienia minionego lata i jednocześnie przenieść się w wyobraźni do kolejnych wakacyjnych podróży!

Ostatni dzień wakacji nie musi być przykrym pożegnaniem z beztroską lata, całodziennymi zabawami z rówieśnikami i rodzinnymi wyjazdami. Jak zamienić taki dzień w przyjemne wydarzenie i jednocześnie wzbogacić go o walory edukacyjne i działania wspierające rozwój dziecka?

Wspólne aktywności na świeżym powietrzu

W weekend przed pójściem do szkoły lub przedszkola zapowiada się piękna pogoda? Zaplanuj ostatnią całodzienną wakacyjną wycieczkę rowerową, piknik, spacer w lesie lub wyjście na odkryty basen, jeśli jest naprawdę ciepło. Możecie też tego dnia pójść na lody lub sprawić dziecku przyjemność w postaci ulubionej przekąski. Niech to będzie naprawdę miły dzień spędzony razem – w którym poczujecie się, jak na jednym z rodzinnych wyjazdów.

Atrakcje na gorszą pogodę 

Na początku jesieni pogoda bywa już kapryśna. Nie oznacza to jednak, że musicie zrezygnować z wyjścia w jakieś atrakcyjne miejsce. Seans w kinie, spektakl teatralny dla dzieci, interaktywne muzeum, obserwatorium – zwłaszcza w dużych miastach można znaleźć mnóstwo ciekawych obiektów, gdy aura nie sprzyja aktywnościom na otwartej przestrzeni.

Uwiecznijcie wspomnienia, zróbcie plany, zapiszcie marzenia

Dobrym pomysłem na ostatni dzień wakacji są różne prace manualne i plastyczne, najlepiej wykonywane w towarzystwie i ze wsparciem rodzica. Tu znowu – wartość ma nie tylko sama aktywność, ale też wspólnie spędzony na wspominaniu czas. Dzieci mogą przygotować pamiętnik z wakacji w formie albumu lub skrzyni, które wypełnią zdjęciami, biletami z odwiedzanych zabytków czy znalezionymi w lesie lub na plaży skarbami – muszelkami, szyszkami, liśćmi, bursztynami i innymi nietypowymi, lecz cennymi dla dziecka wakacyjnymi pamiątkami. Żeby praca była bardziej urozmaicona dzieci mogą zaprojektować okładkę albumu lub pomalować i udekorować skrzynkę.

Jeżeli Twoje dziecko potrafi już pisać – rysunki i wyklejanki może samodzielnie oznaczyć. Warto zachęcić je też do opisania najlepszych momentów z wyjazdów czy miejsc, które szczególnie dobrze wspomina. W takim liście lub kartce z wakacji niech zawrze też plany i marzenia na kolejny rok. Następne doliny i góry do zdobycia, miasta do odwiedzenia, zwierzątka do obejrzenia czy aktywności, które dziecko chciałoby powtórzyć (spanie pod namiotem, wieczorne ogniska, kąpiel w jeziorze itd.). Maluchy, które jeszcze nie piszą – mogą stworzyć mapę wakacyjnych marzeń i wspomnień z obrazków – namalować lub narysować na osobnych karteczkach (np. takich, które formatem przypominają wywołane zdjęcia), to co spodobało im się najbardziej i to, co chciałyby zobaczyć. Obrazki przyczepcie razem do korkowej tablicy lub przyklejcie do kartonu i powieście na ścianie. Dzięki temu wspomnienia zyskają wizualną formę i będą towarzyszyć dziecku przez kolejne tygodnie.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl