Producenci
Chcesz nauczyć dziecko pływać? Lato to dobry moment.
Chcesz nauczyć dziecko pływać? Lato to dobry moment.

Lato to doskonały moment na naukę pływania. Nawet jeśli większość wakacyjnych dni maluch spędza w domu, to nie brakuje okazji do kontaktu z wodą. Baseny kryte i na świeżym powietrzu czy pobliskie kąpieliska możemy wykorzystać, by nauczyć dziecko pływać. W jakim wieku i w jaki sposób zacząć to robić?

Większość dzieciaków lubi zabawę w wodzie, a pobyt na basenie to spora frajda. Dlatego dobrze zacząć naukę pływania od najmłodszych lat, jednak nie tylko dlatego, że jest to łatwiejsze. Pływanie to bardzo zdrowa aktywność: wzmacnia mięśnie i kręgosłup, poprawia sprawność fizyczną, elastyczność oraz koordynację ruchową. Dobrze, żeby nasze dziecko zdobyło i polubiło tę umiejętność, jeszcze zanim usiądzie w szkolnej ławce lub zacznie spędzać godziny przy biurku.

Chcę nauczyć dziecko pływać – kiedy zacząć?

Przyjmuje się, że wiek 4-5 lat to optymalny czas na naukę pływania. Jednak tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, a sam proces zaczyna się od mniejszych kroków, dużo wcześniej. Warto przy tym wspomnieć, że nie należy go przyspieszać, jeśli widzimy, że dziecko wciąż ma opór czy strach przed zanurzeniem w wodzie. Kluczem jest systematyczność, ale też komfort, który czuje maluch.

Nie na głęboką wodę

Zanim pójdziemy na basen, popracujmy z dzieckiem w domu i często polewajmy główkę wodą, aby oswoiło się z tym uczuciem. Pierwsze wizyty na pływalni niech będą skupione na zabawie, w plenerze pozwólmy dziecku na moczenie nóżek i stopniowe wchodzenie do wody. Technika małych kroków najlepiej się sprawdzi. W pewnym momencie dziecko samo będzie chciało wejść dalej, bez strachu przed większą głębokością.

Lepsze utrzymywanie się na wodzie umożliwiają rękawki i makarony do pływania. Dziecko nie pływa z nimi jeszcze całkiem samodzielnie, jednak może ćwiczyć nie tylko nóżki, ale angażować całe ciało. Ćwiczenia pracy nóg najlepiej zacząć w płytszym miejscu, przy ścianie basenu. Dziecko będzie mogło wówczas przytrzymać się brzegu, a nogi swobodnie będą się unosić na wodzie tak jak podczas pływania. Ważnym etapem jest także nauka oddychania – zaczynamy od wypuszczania bąbelków na wodę, potem zanurzania noska i ust, by wypuszczać powietrze pod wodą. Docelowo maluch zdobywa umiejętność zanurzania całej głowy, a następnie wstrzymywania oddechu i nurkowania.

Jak ryba w wodzie

Na każdym etapie nauki pływania dzieciom towarzyszą zabawki. Najpierw takie, które unoszą się na wodzie i dziecko może do nich podpływać w rękawkach lub o własnych siłach. Potem warto pomyśleć o akcesoriach, które opadają na dno i dają dodatkową motywację podczas nauki nurkowania. Doskonale sprawdzi się ZESTAW ZABAWEK DO NURKOWANIA, z których każda posiada obciążenie. Wrzućmy do basenu kolorową rybkę, meduzę lub kółeczko, pozwólmy im zatonąć i zróbmy konkurs, kto wyłowi najwięcej przedmiotów. Podwodne zabawki będą pomocne przy oswajaniu malucha z pełnym zanurzeniem, a starszym dzieciom zapewnią dodatkowe wrażenia, gdy uczą się nurkować i udoskonalają tę umiejętność.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl