Jazda na rowerze sprawia mnóstwo frajdy. Wiedzą o tym dzieci, ale wiedzą też rodzice, którzy z ekscytacją czekają na moment, gdy ich maluch zacznie sam jeździć na rowerze. Jak nauczyć dziecko tej umiejętności szybko, skutecznie i bezpiecznie?
Rowerek biegowy – trening przed pedałowaniem
Zanim jeszcze dziecko będzie gotowe na jazdę na rowerze z pedałami, warto sprezentować mu rowerek biegowy. Już dwulatki potrafią sprawnie operować takim pojazdem, odpychając się nóżkami od asfaltu czy trawy. Rowerek biegowy znakomicie uczy równowagi – dziecko zdobywa umiejętność balansowania ciałem, tak by momenty jazdy bez podparcia były coraz dłuższe. Maluchy, które najpierw jeździły na rowerkach biegowych, znacznie szybciej uczą się jeździć rowerem z pedałami.
Im wcześniej, tym lepiej
Jazdy na rowerze można nauczyć nawet bardzo małe dzieci. Już 3 czy 4-latek jest w stanie pedałować i utrzymywać równowagę. Z nauką nie warto zwlekać! Małe dziecko jest mniej świadome zagrożeń, mniej boi się upadków niż 7 czy 8-latek. Dlatego po prostu zacznijmy wdrażać dziecko wcześnie. Pamiętajmy, żeby nie skupiać się na rywalizacji i porównywaniu kompetencji naszego dziecka z np. synem sąsiada czy siostrzenicą.
Wybór odpowiedniego roweru
Większość z nas, dorosłych, nauczyła się jeździć na rowerze w wieku 7, 8, a nawet 9 lat. Dlaczego tak późno? Powód był prosty – dawniejsze rowery były cięższe i mniej wygodne niż obecne. Lekki, wygodny rower znacznie przyśpieszy naukę jazdy. Powinien być na tyle niski, by dziecko mogło swobodnie postawić na ziemi całe stopy. Dzięki temu poczuje się pewnie, a gdy utraci równowagę – będzie mogło podeprzeć się i ochronić przed upadkiem.
Zamiast bocznych kółek
Niezależnie od tego, czy dziecko wcześniej szalało na rowerku biegowym, czy nie, podczas nauki lepiej zrezygnować z tradycyjnych metod. Boczne kółka, które były niezbędnym elementem nauki poprzednich pokoleń, dziś są odradzane przez specjalistów. Asekurowane z obu stron, dziecko nie uczy się samodzielnego utrzymywania równowagi. Skręcanie rowerkiem z kółkami odbywa się inaczej niż takim bez kół. W rezultacie, gdy je zdejmiemy, maluchowi będzie trudniej przestawić się na nowy tryb jazdy. Zamiast montować boczne kółka zadbajmy, aby dziecko dotykało stopami podłoża. Na początku może odpychać się nogami – podobnie jak na rowerku biegowym. Pilnowane przez rodzica, szybciej nauczy się prawidłowej, samodzielnej jazdy.
Biegać z kijkiem czy nie biegać?
Rodzic biegnący za dzieckiem z kijkiem w ręku wzbudza w małym kierowcy poczucie bezpieczeństwa – pomaga mu utrzymać równowagę. Niestety, jeśli opiekun nie jest maratończykiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie bieganie szybko go zmęczy. Właśnie dlatego, zamiast kijka lepiej przełożyć dziecku pod pachami np. ręcznik i w razie potrzeby, gdy będzie spadało, delikatnie ten upadek zamortyzować. Najlepiej nauczyć dziecko jeździć na rowerze tam, gdzie jest trawa lub inna miękka nawierzchnia. Idealnie sprawdzają się do tego niezbyt strome górki. Z tradycyjnych metod ponadczasowe pozostają okrzyki Patrz przed siebie, nie w dół!, Dawaj, dawaj! i Jedziesz sama! Jedziesz sama!. Tak przygotowane dziecko z pewnością błyskawicznie nauczy się jazdy na rowerze i pozna radość samodzielnego pokonywania kilometrów.