Dla wielu dzieciaków jednym z przyjemniejszych okresów w roku jest grudzień – czas pełen magii, niespodzianek i prezentów. Czy warto pozwolić dziecku wierzyć w Mikołaja? Jak połączyć ekscytację związaną z otrzymywaniem upominków z walorami edukacyjnymi i przekazaniem ważnych wartości?
Dzieciństwo to z jednej strony czas niewinności i beztroski, z drugiej – nieograniczonych możliwości. Bujna wyobraźnia dziecka, chłonny umysł, energia i radość sprawiają, że rozwój przebiega w tempie milowych kroków. Warto wykorzystać każdy moment, w tym także moment wręczania mikołajkowych prezentów, żeby dziecko w przyjemny sposób uczyło się nowych rzeczy, kształtowało ważne kompetencje, w tym budowało umiejętności społeczne.
Magiczny świat dzieciństwa, w którym rozwijamy wyobraźnię
Wyobraźnia odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka, dlatego warto… rozwijać samą wyobraźnię. Dzieciaki wykorzystują ją nieustannie, gdy w zabawie odgrywają role dorosłych i sytuacje z życia codziennego, gdy czytamy z nimi wieczorem książki, w których identyfikują się z bohaterami, gdy mają namalować obrazek czy wykonać pracę plastyczną z pozornie niepasujących do siebie elementów.
Wprowadzenie do życia dziecka postaci Mikołaja to otwarcie drzwi do kolejnego zakamarka wyobraźni: magicznego świata, w którym wszystko jest możliwe. Dużo zależy w tej kwestii od opiekunów – czy Mikołaj jedynie przynosi prezenty, czy również podróżuje po świecie, ma specjalne umiejętności, mieszka w miejscu pełnym cudów i tajemnic itd. Fantastyczne historie, w których centralną postacią jest Mikołaj, mogą stać się bazą do kreatywnej zabawy, która pobudza umysł i rozwija zdolności myślowe.
Jak wykorzystać Mikołajki do kształtowania wartości i postaw?
Razem z tradycją obdarowywania prezentami przez Mikołaja możemy wprowadzić do życia dziecka również elementy kształtujące ważne wartości i postawy. Maluch nie tylko uczy się przyjmować prezenty, czuje się ważny i nagradzany, ale też ma okazję do obserwowania radości z dzielenia się. Hojność, wzajemna życzliwość czy wdzięczność to ważne cechy, które warto zaszczepiać dziecku od najmłodszych lat wraz z wiarą w istnienie Mikołaja i magią mikołajkowych prezentów.
Oczekiwanie na niespodzianki z radością i cierpliwością
Czekanie na prezenty od Mikołaja to dla dzieciaków prawdziwe przeżycie. Wiara w spełnianie życzeń, spontaniczna radość, a nawet ekscytacja z nadchodzącego momentu otrzymania upragnionej zabawki to naturalne emocje, które wiążą się z atmosferą świąt. Warto wykorzystać ten okres do rozwijania umiejętności samego cieszenia się z oczekiwania i rozwijania cierpliwości.
Budowanie rodzinnej atmosfery
Wiara w istnienie Mikołaja to głównie indywidualne doświadczenie dziecka. Pozwólmy mu cieszyć się poczuciem wyjątkowości i zanurzeniem w cudowne historie w okresie świątecznym. Zadbajmy jednak o to, by równolegle mikołajkowe prezenty stały się także elementem pielęgnowania silnych więzi. Niech dzieciaki przeżywają radość z niespodzianek razem z rodzeństwem, rodzicami i dziadkami. Odkrywają magiczne miejsca i historie, dzieląc się wrażeniami i budując wspólne wspomnienia w rodzinnym gronie i przyjemnej, ciepłej atmosferze.