Producenci
Jesień – czas kreatywnej zabawy z dzieckiem
Jesień – czas kreatywnej zabawy z dzieckiem

Gdy nadchodzi jesień, zaczynamy chować się w domach i wyciągać z szaf ciepłe swetry, a z kuchennych szafek rozgrzewające herbaty. Dzieci, patrząc na deszcz za oknem, zasiadają przed ekranami. Złapanie przeziębienia (szczególnie teraz) nie wchodzi w grę. Warto jednak wykorzystać dni polskiej złotej jesieni do spacerów, z których przyniesiemy prawdziwe skarby i źródło kreatywnej zabawy z dzieckiem.

 

Kto z nas nie marzy o tym, aby jesień w Polsce była ciepła i słoneczna. Można wtedy dłużej rozkoszować się spacerami i podziwiać piękne kolory natury. Niestety jesienna rzeczywistość często bywa pochmurna, deszczowa i zimna. Dzieci wracające do szkoły muszą zmienić rytm dnia i rzadziej wychodzą na dwór. Z jednej strony chroni je to przed przeziębieniem. Z drugiej zamyka w domu, w którym często ulegają pokusie ekranu. Jak zachęcić dziecko do zabawy w jesienne dni? Warto skorzystać z tego, co oferuje nam sama natura.

 

Wykorzystajmy dzień złotej polskiej jesieni na wspólny spacer, podczas którego zbierzemy kolorowe liście, jarzębinę, kasztany, orzechy, żołędzie i patyczki. Dzięki nim, w domu, podczas pochmurnych dni, dzieci czeka wspaniała zabawa.

Jesienne liście nie tylko zaprezentują się wspaniale w wazonie, ale będą doskonałym elementem zielnika czy pracy plastycznej dziecka. Aby taki zielnik urozmaicić, zaproponuj dziecku, aby w przeznaczonym do tego bloku rysunkowym czy specjalnym notesie wkleiło zebrane liście za pomocą taśmy klejącej (jeśli już dobrze pisze lub ćwiczy pisanie, może podpisać liść nazwą drzewa, z którego pochodzi, co będzie dodatkowym elementem edukacyjnym), a obok niego odbiło taki sam liść, korzystając z farb. W tym celu wystarczy pomalować liść z jednej strony (nie powinien być wysuszony) wybranym kolorem farby i delikatnie odbić go na kartce.
Zebrane skarby jesieni będą też wspaniałym materiałem do stworzenia pracy plastycznej. Możesz narysować na kartce kontury postaci, które dziecko ubierze w liście, doklei kolczyki z żołędzi czy korale z nawleczonej na nitkę jarzębiny.

Może to być również w pełni autorska praca – słońce z żółtych liści, domek z patyczków, jesienne drzewo z liśćmi z kolorowych guzików znalezionych w domu. Patyczki, liście i plastelina mogą się również zamienić w jesienne zwierzątka – jeża, wiewiórkę, ale też motyla czy pawia.

Do klasycznych propozycji należą oczywiście korale z jarzębiny, do których stworzenia potrzeba jedynie igły i nitki. Ta zabawa to nie tylko frajda, ale także nauka skupienia i cierpliwości. Na biurku lub przy łóżku każdego dziecka powinny się także znaleźć ludziki z kasztanów i żołędzi. Mogą one nie tylko być połączone za pomocą zapałek, ale także dzięki kolorowym pinezkom stać się wymyślnymi stworkami. Ruchome oczka sprawią, że będą jak te widziane w bajkach.

A gdy już zjemy pyszne włoskie orzechy ich łupiny wypełnione plasteliną, w którą wbijemy maszt z zapałki z żaglem z papieru, będą doskonałymi żaglówkami na jeziorze Umywalka. 

Dary jesieni potrafią zainspirować do zabawy dzieci i dorosłych. Kolorowe liście, kasztany, jarzębina czy orzechy w połączeniu z blokiem rysunkowym, farbami, kredkami, klejem, taśmą klejącą, nożyczkami,  plasteliną, brokatem ozdobnym sznurkiem czy taśmą, sprawią, że do Waszego domu nie zawita nuda, a dzieci pokochają jesień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl