Producenci
Wybieramy narty dla dzieci
Wybieramy narty dla dzieci

Pierwsze doświadczenia w rekreacji i sporcie dzieciaki zapamiętają na długi czas. Jeśli chcemy, by polubiły one zimowe aktywności, warto zadbać o odpowiedni dobór sprzętu. Dobre narty dla dzieci dadzą im komfort, frajdę i bezpieczeństwo, a co za tym idzie – pozytywne wrażenia na początku przygody z tą formą aktywności.

Zakup nart to niełatwe zadanie zarówno dla początkujących dorosłych, jak i dla dzieci. Dzieci nie są wytrawnymi narciarzami, więc trudno im będzie komunikować swoje potrzeby w tym zakresie. Zapewnienie komfortu to ciężar spoczywający na opiekunach – jeżeli jazda na nartach będzie sprawiała maluchowi przyjemność, będzie też robił szybkie postępy. Sprawą zasadniczą jest oczywiście bezpieczeństwo.

Zbyt krótka narta utrudni zatrzymywanie się pługiem i nie zapewni dobrej stabilności przy większych prędkościach. Z kolei za długa narta będzie trudna do opanowania i manewrowania oraz spowoduje większe zmęczenie. Młody narciarz będzie też jechać szybciej, niż chce lub potrafi. Sprzęt idealny to taki, który jest dopasowany, łatwy w prowadzeniu i kontrolowaniu podczas wykonywania poszczególnych manewrów.

Jakie narty wybrać dla dzieci?

Wiek 3-6 lat

Dla małych narciarzy przeznaczone są narty krótkie i takie, które cechują się niską wagą, wysoką elastycznością oraz łatwością prowadzenia. Aby dziecko miało z nauki jazdy przyjemność, na początek powinniśmy wybrać takie narty, które będą sięgać mu mniej więcej do pach, a więc krótsze od wzrostu dziecka o około 20-30 cm. Taki sprzęt jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Wiek powyżej 7 lat

Nieco inaczej wygląda dobór nart w przypadku dzieci starszych – powyżej 7 roku życia. Wciąż powinny one być elastyczne i lekkie, ale sposób doboru ich długości jest już inny. Wysokość nart może sięgać do ramion, zależnie od wagi i wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że im większa waga, tym narty mogą być nieco dłuższe.

Nie tylko wiek, ale też umiejętności

Czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze nart, poza wiekiem, wagą i wzrostem, są także umiejętności młodego narciarza. W przypadku starszych dzieci oraz młodzieży, a więc osób, które już potrafią jeździć – wybieramy narty o 15-20 centymetrów krótsze niż wzrost. Powinny sięgać do okolic brody lub nawet nosa.

Narty dla dzieci najmłodszych

Wiek, od którego można zacząć myśleć o prawdziwych nartach dla dziecka, to trzy lata. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie możemy wyposażyć malucha w pierwszy sprzęt sportowy i jednocześnie oswoić go z tą formą rekreacji. Nawet 1,5 czy 2-letnie dzieci mogą zrobić pierwsze kroki na nartach i zapamiętać jazdę przede wszystkim jako doskonałą zabawę. Dla maluchów i dzieci początkujących sprawdzą się plastikowe narty zakładane na buty, które cechuje duża łatwość zakładania. Posiadają regulowane zapięcie – pasek mocowany do zimowego obuwia, który umieszczamy w jednym z trzech otworów mocujących, antypoślizgową podstawę oraz specjalne rowki zabezpieczające przed jazdą do tyłu. Pod spodem znajdują się żłobienia – dzięki nim dziecko nie traci równowagi i nie cofa się podczas poruszania.

U rodziców, którzy kupują sprzęt narciarski dla swoich podopiecznych, może pojawić się pokusa, by zrobić to na wyrost, tak żeby narty starczyły „na dłużej”. Nie jest to jednak dobry pomysł ani ze względu na komfort, ani bezpieczeństwo dziecka. Obowiązkowo też (poza nartami i kijkami) należy wyposażyć malucha w kask ochronny i ciepły kombinezon.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl