Producenci
Jak zachęcić dziecko do (dłuższych) spacerów?
Jak zachęcić dziecko do (dłuższych) spacerów?

Rodzinny spacer to doskonały sposób na wspólne, aktywne spędzanie czasu. Jak skutecznie oderwać dzieci od ekranów telewizora, komputera czy telefonu i sprawić, że dłuższy spacer będzie czymś, na co będą czekać? Mamy dla Was kilka wskazówek.

 

Spacer to aktywność, którą mogą uprawiać wszyscy niezależnie od wieku, ponieważ jego tempo i długość zawsze można dostosować do możliwości spacerującego. Co ważne, wybierając się na spacer, zawsze należy brać pod uwagę, że czeka nas również powrót, więc czas, który poświęcamy na spacer, należy liczyć podwójnie i odpowiednio dostosować trasę. Regularne spacery mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają ogólną kondycję, podnoszą odporność, zwiększają wydzielanie witaminy D. Są również doskonałą formą rodzinnego spędzania czasu. Jak sprawić, aby spacery stały się czymś, na co czeka nasze dziecko i z czasem stawały się coraz dłuższe?

 

Wędrowanie bez celu może się szybko znudzić. Dlatego bardzo ważne, aby mieć plan spaceru i jasno przedstawić go dziecku. Koniec spaceru powinien być odpowiednio podkreślony konkretnym miejscem, do którego idziemy. Może to być park czy plac zabaw, w którym dziecko będzie mogło się chwilę pobawić, ale także zjeść przekąskę czy napić się wody, zanim rozpoczniemy spacer powrotny. Pamiętaj, aby zawsze, niezależnie od długości trasy mieć ze sobą przekąski i wodę.
Długość trasy należy dobrać do wieku dziecka – im starsze, tym trasa może być dłuższa. W przypadku wielodzietnej rodziny długość spaceru należy dostosować do jej najmłodszego członka. Ważne, aby na trasie spaceru, jeśli będzie dłuższy, znalazło się miejsce, w którym można zrobić przerwę.

Co może zachęcić dzieci do spacerowania to wspólne rysowanie mapy, na której zaznaczymy punkty, które dziecko będzie mogło z łatwością rozpoznać i znaleźć w trakcie spaceru. Charakterystyczne drzewo, ulubiona cukiernia, szkoła czy żłobek dziecka itd. Spacerując, możemy również zaproponować dziecku zabawę w szukanie konkretnych elementów. Latem mogą to być biedronki, jesienią jeden kolorowy liść na drodze, zimą bałwan na podwórku sąsiada, wiosną, pąki na drzewach itd. Za każdy znaleziony element dziecko może otrzymywać naklejki, a po zebraniu 5 czy 10 nagrodę w postaci np. ulubionego ciastka. Warto również mieć ze sobą kolorową kredę, którą dzieci będą mogły rysować rysunki na chodniku, ale również strzałki, które pomogą wrócić do domu. Dzięki nim – zwykły spacer zamienia się w przygodę.  Spacer to również dobry czas na zabranie ze sobą zestawu do puszczania baniek mydlanych. Jeśli wiesz, że twoje dziecko nie przepada za spacerami, skorzystaj z pomocy rowerka biegowego czy tradycyjnego, hulajnogi, wrotek czy rolek. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie od krótkiego spaceru i stopniowe wydłużanie trasy. Dzięki wprowadzeniu regularnych spacerów – z czasem – staną się one rytuałem, na który dziecko będzie czekać z niecierpliwością. Aby tak się stało, dobrze jest wprowadzić stałe pory i dni spacerów – mogą to być również codzienne spacery. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie rytuału po powrocie. Może nim być oglądanie ulubionej bajki, odebranie nagrody za zebrane na spacerze naklejki, przygotowanie ulubionej przekąski czy możliwość zagrania w ulubioną grę przez określony czas.

 rolki   kosmos hulajnoga

 

Regularność, konkretna trasa, wspólne gry i zabawy z nagrodami i nie tylko, rytuały po powrocie. Już kilka takich elementów sprawi, że dziecko z większą ochotą będzie chciało uczestniczyć w rodzinnych spacerach, których trasa z czasem będzie mogła być coraz dłuższa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl