Producenci
Ferie zimowe – dobra zabawa w domu i na świeżym powietrzu
Ferie zimowe – dobra zabawa w domu i na świeżym powietrzu

Ferie zimowe zaplanowano w tym roku w dniach 17 stycznia – 27 lutego. Konkretny termin uzależniony jest od województwa. Niezależnie od tego, kiedy się odbędą, to jak spędzi je dziecko, często zależy nie tylko od pogody, ale także od kreatywności rodziców i opiekunów. Jak sprawić, aby wspomnienie ferii zimowych przywodziło na myśl dobrą zabawę w domu i na świeżym powietrzu? 

Ferie zimowe – dobra zabawa na świeżym powietrzu

To jak dziecko spędzi ferie zależy od nas dorosłych, ale także w dużej mierze od aury za oknem. Jeśli nie wyślemy dziecka na zaplanowany obóz, czy nie wykorzystamy okazji i nie zapiszemy go na półkolonie, to my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby nasza pociecha nie spędziła 14 dni przed ekranem.

Jeśli pogoda sprzyja i możemy cieszyć się mroźną, ale słoneczną aurą, warto to wykorzystać i zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Domowe podwórko, plac przed blokiem, park nieopodal domu – każde miejsce będzie dobre, jeśli będzie nam towarzyszył dobry humor i odrobina kreatywności.

Naszym sprzymierzeńcem w zachęceniu dziecka do wyjścia z domu na pewno będą sanki. To wspaniały pojazd, którym możemy zawieźć dzieci do parku, a także na górkę, z której można zjeżdżać bez końca. Gwarantujemy, że następnego dnia dziecko samo będzie zachęcać do ponownego wyjścia. Do zjazdów z górki czy na stoku idealne będą również specjalne ślizgi – tak zwane jabłuszka.

Nawet mała ilość śniegu pozwoli również na wspólne lepienie bałwana. Aby dziecko chciało się zaangażować, przygotujcie razem czapkę, szalik, marchewkę i węgielki czy kamyki, dzięki którym ustawione na sobie śnieżne kule staną się bałwanem. Jeśli zima dopisze i spadnie dużo śniegu, możecie wspólnie zbudować igloo lub zimowy fort i urządzić bitwę na śnieżki – takie lepione ręcznie lub specjalną kulkownicą. Przed powrotem do domu nie zapomnijcie o wykonaniu na śniegu orła lub anioła – pamiętacie jeszcze, jaka to frajda?

Jeśli podczas ferii zimowych wybieracie się na stok, warto zabrać ze sobą nartosanki, które na pewno ułatwią poruszanie się z dzieckiem. A jeśli dziecko już od najmłodszych lat pokochało sporty zimowe – odpowiednio dobrane narty, ciepły kombinezon, buty i gogle. W przerwie od szusowania lub nauki jazdy również przydadzą się jabłuszka i kulkownice.

 Ferie zimowe – dobra zabawa w domu

Co jednak, kiedy podczas ferii zimowych pozostajemy w domu, a pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia spod ciepłego koca?

Po pierwsze dokładnie zaplanujcie dzień – wprowadźcie rutynę, dzięki której w 14 wolnych dni nie wkradnie się nuda. Jak może wyglądać taki dzień? Nieco późniejsza niż zwykle pobudka. Śniadanie, które dziecko choć w najmniejszym stopniu pomoże przygotować. Wspólne układanie puzzli. W czasie przygotowywania obiadu możemy zaproponować dziecku malowanie lub rysowanie – np. motywów zimowych, samodzielne układanie klocków itp. Po obiedzie chwila na kanapie – jeśli to absolutnie konieczne z ekranem, ale warto zachęcić dziecko do czytania książki – niekoniecznie takiej, która jest lekturą szkolną. Kiedy w domu będą już wszyscy domownicy – przed lub po kolacji zaproponujmy rodzinną grę planszową. Z okazji ferii zimowych – może być to nowa gra, ale doskonale sprawdzi się również ta ulubiona przez wszystkich. Scrabble, Monopoly, Operacja, Domino, Bierki – każda z tych gier zapewni godziny dobrej zabawy i sprawi, że podczas ferii zimowych dziecko na pewno nie będzie się nudzić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl