Producenci
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia

Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony stosunkowo niedawno, nie ma wątpliwości, że pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych i najukochańszych, a często pierwszych zabawek dla dzieci, która na taki dzień z pewnością zasługuje. Skąd pomysł na pluszowego misia i jego święto? 

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. I choć taki dzień z pewnością poprawia nastrój w jesienne deszczowe dni data nie jest tu przypadkowa. 25 listopada 1902 roku uznaje się za dzień, w którym powstała pierwsza zabawka w formie pluszowego misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w jego setne urodziny – 25 listopada 2002 roku.

Jednak historia jest jeszcze bardziej interesująca. W listopadzie 1902 roku prezydent USA Theodore (zdrobnienie Teddy) Roosevelt wybrał się na polowanie, podczas którego nie chciał zastrzelić skrępowanego wcześniej niedźwiedzia. Zdarzenie zostało skomentowane w gazetach, w tym w formie rysunkowej, którą zobaczył jeden z czytelników. Był to właściciel sklepu z zabawkami, który zainspirowany rysunkiem i zdarzeniem stworzył nową zabawkę – Teddy Bear – pluszowego misia.

Pluszowy miś to zabawka, którą pokochali wszyscy. Często to właśnie pluszowy miś jest pierwszą zabawką dziecka, która strzeże go od narodzin, siedząc w łóżeczku, by niebawem stać się jego najlepszym przyjacielem, a potem najcenniejszą pamiątką z dzieciństwa. Wiele dorosłych przechowuje ukochanego misia lub przekazuje go swoim dzieciom.

W czym tkwi sekret pluszowego misia? Trudno powiedzieć. Puszysty i uroczy –  mały – np. w formie breloczka – taki który zmieści się w kieszeni – średni – którego można przytulić do snu lub ogromny, którego dziecko chce przerosnąć. Niezależnie od rozmiaru – ten ukochany pluszowy miś przynosi komfort i pocieszenie, poczucie bezpieczeństwa, dodaje pewności siebie. Jest powodem wielu radości, a często świadkiem nieopisanego smutku, który pomaga odgonić. I może właśnie w tym tkwi jego sekret.
Wystarczy zajrzeć również do popkultury. Pluszowy miś zainspirował powstanie wielu książek, animacji, a nawet filmów. Kubuś Puchatek, Paddington, Miś Coralgol, Miś Uszatek, Yogi i Boo-Boo, Baloo czy czasopismo Miś (1957-2010), a nawet Ted – któremu wybaczamy wszystkie szelmostwa – to tylko kilka przykładów, które świadczą o niezwykłej popularności tej maskotki. Plusz, szklane oczy i zimy nos to coś, co nas przyciąga i sprawia, że nawet będąc już dorosłymi, lubimy się czasem przytulić do pluszowego misia.

A jak w Polsce można obchodzić Dzień Pluszowego Misia? Dzieci mogą przynieść do żłobków, przedszkoli i szkół swoje ukochane misie, aby pokazać je przyjaciołom. W bibliotekach lub klasach można zorganizować czytanie bajek, których bohaterami są misie. Podczas akademii można przedstawić historię pluszowego misia i jego święta. W szkołach można również zorganizować festyn, podczas którego zbierane będą fundusze na zakup pluszowych misiów lub zbiórkę misiów dla dzieci z Domów Dziecka i tych przebywających w szpitalach. Warto również wykorzystać ten dzień, aby wspomnieć o zwyczajach niedźwiedzi brunatnych, w tym o zimowym śnie, a także o tym, że jest to gatunek żyjący pod ochroną. W tym dniu każde dziecko może otrzymać pamiątkowego misia – breloczek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl