Producenci
Jak obchodzić Dzień Kobiet w przedszkolu i w szkole?
Jak obchodzić Dzień Kobiet w przedszkolu i w szkole?

Jeżeli jesteś nauczycielem przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, zapewne regularnie przeczesujesz Internet w poszukiwaniu scenariuszy zajęć z dziećmi. Niemalże każdego miesiąca jest jakieś święto lub okazja, które można wykorzystać zarówno do zabawy, jak i nauki. Zbliżający się Dzień Kobiet to jedno z takich wydarzeń. Jak edukatorzy planują pracę z dzieciakami w tym dniu?

Dzień Kobiet to święto, podczas którego nauczyciele skupiają się na kształtowaniu szacunku do kobiet i ich pracy, także na kultywowaniu obdarowywania pań prezentami. Podarunki otrzymują często dziewczynki, wychowawczynie, mamy, babcie i wszystkie kobietki małe i duże. Stałym elementem scenariuszy zajęć są rozmowy w grupie i związane z tematem aktywności ruchowe, a jeśli w danej placówce lub klasie zaplanowano większą uroczystość – także przygotowania do jej przebiegu. W programie zazwyczaj znajdują się wiersze, piosenki, elementy dramy i oficjalne wręczanie wykonanych przez dzieciaki laurek i upominków. Niezależnie od tego, czy w twojej placówce Dzień Kobiet obchodzony jest kameralnie w ramach grupy lub klasy, czy też organizowana jest impreza – prace manualne to ważny element tego wydarzenia, o dużym potencjale wspierania rozwoju przedszkolaka i ucznia szkolnego.

Prezenty bezcenne, bo zrobione własnoręcznie

Chociaż tradycyjnie w Dniu Kobiet prezenty wręczają mężczyźni, w zajęcia plastyczne możemy zaangażować wszystkie dzieci – chłopców i dziewczynki. 

Kartki jak dzieła sztuki

Wykonane samodzielnie kartki to pole do popisu dla uczniów w każdym wieku. Ta podstawowa praca plastyczna może mieć rozmaite odsłony i poziomy zaawansowania, dając dziecku satysfakcję tworzenia podarunku od podstaw. Młodsze dzieci mogą wypełnić gotowy szablon np. kolorowankę, starsze wypełnić ją dowolnym wzorem z wyciętych wcześniej elementów, przygotowanych naklejek, brokatu, sznureczków ozdobnych, wstążeczek itp. Zarówno starsze, jak i młodsze dzieci, możemy zachęcić do wykonania kompozycji kredkami akwarelowymi. Przypominają one zwykłe kredki ołówkowe (i doskonale sprawdzają się podczas tradycyjnego rysowania na sucho), jednak po rozmyciu wodą narysowanego wcześniej wzoru, uzyskujemy efekt przypominający użycie farb akwarelowych. W prosty sposób dzieciaki mogą stworzyć prawdziwe dzieło sztuki!

Kwiaty wiecznie zielone

Która kobieta nie lubi dostawać kwiatów? Krótki kurs florystyczny również może się znaleźć w scenariuszu zajęć. Tulipany handmade wykonane przez chłopców z kolorowego papieru i bibułki oraz piękne opaski lub wianki, jako dodatek do fryzur małych kobietek – to także uniwersalna aktywność podczas Dnia Kobiet.     

Kolorowa biżuteria

Diamenty to najlepsi przyjaciele dziewczyny – śpiewała Marylin Monroe. Dobrym pomysłem na zajęcia rozwijające zdolności manualne może być tworzenie przez dzieciaki autorskiej biżuterii. Zestawy koralików pozwalają na komponowanie bransoletek i naszyjników o niezliczonych kombinacjach kolorystycznych.

Impreza w dziewczyńskich kolorach

Szkolny lub przedszkolny Dzień Kobiet może być też okazją do świętowania przy stole i zorganizowania kameralnej imprezy. Przygotowanie stołu w ulubionych kolorach dziewczynek, ułożenie serwetek i talerzyków z ulubionymi dziewczęcymi motywami z bajek, ozdobienie Sali różowymi balonami – niech w tym dniu będzie specjalnym zadaniem chłopców. Panie w tym czasie mogą stroić się w specjalnym kąciku urody, wyposażonym na tę okoliczność w dodatkowe akcesoria lusterka, szczotki i rozmaite ozdoby.      

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl