
Klasyk wyposażenia dziecięcego pokoju, dobry pomysł na prezent i przede wszystkim – dużo frajdy dla malucha. Nie chodzi jednak tylko o zabawę! Po co dziecku grzechotka?
Grzechotkami obdarowywano dzieci już kilka wieków przed naszą erą. Miały różne kształty i wykonywane były z rozmaitych materiałów. To zabawka ponadczasowa i uniwersalna – dziecko może z niej korzystać wiele miesięcy i na każdym etapie rozwoju kształtuje dzięki niej inne umiejętności.
Po co dziecku grzechotka?
Zasada działania grzechotki na przestrzeni wieków pozostała taka sama: wypełnienie obudowy wydaje dźwięki, które czujne ucho malucha wyłapuje od razu. Dziecko słyszy hałas i wyodrębnia go spośród innych. Grzechotka zachęca dziecko do odkrywania środowiska, badania otoczenia i skupiania się na konkretnych miejscach, z których wydobywa się dźwięk. Ćwiczy też pamięć, uwrażliwia na bodźce. Ale to nie wszystko.
Jak grzechotka wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej dziecka?
Grzechotki wspomagają umiejętność śledzenia poruszającego się przedmiotu. Słyszą dźwięk i to mobilizuje je do koncentracji i kierowania oczu tak, by dostrzec zabawkę i nadążać za nią, jeśli będzie się przesuwać. Niemowlęta nie potrafią jeszcze chwytać rzeczy, ale możemy powiesić czy postawić grzechotkę w ich polu widzenia albo przesuwać ją i zachęcić do obserwowania. Zabawka przyczyni się do usprawnienia koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli zdolności zsynchronizowania ruchów z tym, co dostrzega się wzrokiem. Następny etap przyjdzie właśnie wtedy, gdy maluch nauczy się sięgać po grzechotkę – to moment, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa i jednocześnie zdobywanie kolejnych kompetencji.
Grzechotka dla dzieci – rozwijanie umiejętności motorycznych
Grzechotki przyczyniają się do rozwoju umiejętności motorycznych – między 3 a 6 miesiącem życia maluszek uczy się chwytać i trzymać zabawkę, a następnie potrząsać nią w powietrzu. Gdy już zdobędzie tę umiejętność, następuje etap wkładania przedmiotu do ust, poznawania jej więc zarówno za pomocą rąk, jak i języka. Jeżeli grzechotka ma elementy ruchome, dziecko może je skręcać, przesuwać i obracać, co dodatkowo ćwiczy małe rączki. Co ciekawe, zabawka ta może się także przyczynić do zdobycia ważnej umiejętności ruchowej – raczkowania. Dziecko wygodnie leży na brzuszku, podnosi głowę, potem czołga się w celu dotarcia do zabawki, a ostatecznie podejmuje pierwsze próby raczkowania.
Nie tylko dźwięk – ale także kształty, wielkości, faktury
Współczesne grzechotki mają zróżnicowane powierzchnie i rozmaite kolory. Dostosowane są do wieku i możliwości dziecka. Niektóre są w formie miękkich zabawek, inne przypominają tradycyjne instrumenty i wykonane są z drewna, jeszcze inne z tworzyw sztucznych z licznymi nadrukami, obrazkami, motywami. Dzięki temu rozwijają zmysł dotyku u maluszków, pozwalają na poznawanie kształtów i faktur. Obserwując grzechotkę, dzieci uczą się cech, funkcji i przeznaczenia przedmiotów. A gdy podrosną, zabawka dopasowana do ich wieku, będzie wspierać ich wrażliwość na muzykę, poczucie rytmu i kreatywność.