Producenci
Dlaczego w Boże Narodzenie obdarowujemy się prezentami i kto nam je przynosi?
Dlaczego w Boże Narodzenie obdarowujemy się prezentami i kto nam je przynosi?

W Polsce, według tradycji, co roku podczas Świąt Bożego Narodzenia obdarowujemy się prezentami. To zwykle drobne podarunki, które otrzymują dzieci i dorośli. Ponieważ bardzo często łączymy tę tradycję z osobą świętego Mikołaja, dzieci najczęściej otrzymują zabawki. Skąd wzięła się ta tradycja i czy wszędzie wygląda tak samo? Odpowiedzi szukajcie w naszym artykule.

 

Kto z nas nie kocha otrzymywać prezenty i obdarowywać nimi innych? Nic więc dziwnego, że tradycja obdarowywania się prezentami podczas Świąt Bożego Narodzenia to jedna z ulubionych tradycji na całym świecie. I choć w Polsce obchodzimy również mikołajki — to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym magicznym i wyjątkowym czasie świąt podarować najbliższym kolejny piękny upominek.

Według tradycji obdarowujemy się prezentami, ponieważ Trzej Królowie przynieśli dary — złoto, kadzidło i mirrę dla Jezusa. Jest to forma upamiętnienia tego wydarzenia. Dlatego też na przykład w Hiszpanii prezenty otrzymuje się podczas Święta Trzech Króli.

 

Symbolizm prezentu świątecznego z czasem stracił na znaczeniu, a dzieci na całym świecie wierzą, że prezenty pod choinką zostawia starszy pan z siwą brodą i czerwoną czapką z pomponem — Święty Mikołaj. Jak sama nazwa wskazuje Święty Mikołaj to prawdziwa postać — biskup, który żył w IV wieku w Azji Mniejszej (obecnie Turcja). Był bogaty i pomagał biednym, dając im to, czego potrzebowali. Tak został świętym.

Jego legenda nieco przygasła w XVI wieku, a ponieważ ktoś musiał przynosić prezenty dzieciom, w Wielkiej Brytanii przywrócono postać nazywaną Father Christmas. W ten sposób w Europie pojawiły się historie o postaci, która w Boże Narodzenie obdarowuje nas podarkami. W Austrii i Niemczech jest to Christkind, czyli złotowłosy cherubinek, który symbolizuje Jezusa, w Rosji Dziadek Mróz, we Włoszech staruszka Befana.

Skąd wzięła się amerykańska nazwa świętego Mikołaja, czyli Santa Claus? Początkowo nazywano go Kris Kringle od niemieckiego Christkind, ale wraz z przybyciem Holendrów, którzy rozpowszechnili historię o Świętym Mikołaju, z połączenia tych dwóch nazw powstał Sinterklaas, którego obecnie znamy jako Santa Claus. Nie było to jednak grubiutki siwy pan w czerwonym stroju, a postać w stroju biskupa. Święty Mikołaj, jakiego znamy obecnie, pojawił się  w XIX wieku w gazecie Harper’s Weekly, a stworzył go Thomas Nast. Na podstawie rysunków Nasta powstała postać Mikołaja Coca-Coli, która została wykorzystana w reklamie w 1931 roku. To właśnie ten grubiutki pan z siwą brodą w czerwono-białym wdzianku jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym świętym Mikołajem na świecie i trudno nam go sobie wyobrazić inaczej.

Dzięki niemu i jego pracowitym elfom — to właśnie zabawki stały się najpopularniejszymi prezentami świątecznymi dla dzieci. Małe drobiazgi lub te najbardziej wymarzone zabawki sprawiają, że wszystkie dzieci na całym świecie w jednym dniu odczuwają tę samą niepohamowaną radość.

 

W Polsce, choć w wielu regionach wierzymy, że prezenty pod choinką zostawia święty Mikołaj, to jednak, ponieważ jego święto celebrujemy — również prezentami — 6 grudnia — w różnych regionach, pojawiły się kolejne postaci, które obdarowują nas podarkami. Są to między innymi Gwiazdor, Gwiazdka i Aniołek.

Prezenty dostajemy nie tylko w różne dni i od różnych postaci, ale także na wiele sposobów. W USA i Wielkiej Brytanii najczęściej prezenty zostawiane są w specjalnej skarpecie. W Holandii dzieci wystawiają przed próg buty, które rano wypełnione są podarkami.  Najczęściej jednak prezenty zostawiamy pod świąteczną choinką i tu — również w zależności od kraju czy regionu otwieramy je w Wigilię lub pierwszego dnia świąt.

 

Święty Mikołaj, Dziadek Mróz, Gwiazdka czy Aniołek, niezależnie od tego, która z tych postaci przyniesie nam prezent — ta piękna świąteczna tradycja wywołuje wiele radości zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ten drobny gest i uśmiech, który pojawia się podczas rozpakowywania prezentów, sprawiają, że przez chwilę świat jest odrobinę lepszy.

Na podstawie strony: whychristmas.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl