Producenci
Zabawki antystresowe – nie tylko dla dzieci
Zabawki antystresowe – nie tylko dla dzieci

Sytuacje stresowe pojawiają się w życiu każdego z nas niezależnie od wieku. Na szczęście istnieją metody radzenia sobie ze stresem, z których z wiekiem uczymy się korzystać. Jedną z nich są zabawki antystresowe, które pomagają rozładować napięcie, dzięki skutecznemu odwróceniu uwagi. Zabawki antystresowe polecane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Stres jest napięciem, które, choć może nas motywować do działania – często, w mniejszym lub większym stopniu – paraliżuje. Jego objawy to np. tak zwany węzełek w brzuchu, ale także brak koncentracji, luki w pamięci, zaburzenia logicznego myślenia, bezsenność, a nawet biegunka czy wymioty. Co istotne, stres odczuwamy w sposób bardzo indywidualny – to, co stresuje jednych, nie musi stresować innych. Dlatego ważne, aby umieć rozpoznać objawy stresu u siebie, ale także w pełni akceptować i nie trywializować stresu innych, w tym dzieci.

Należy pamiętać, że dziecko może się stresować sytuacjami, w których czuje się w jakiś sposób zagrożone, ale także w tych, których nie rozumie czy takich, które są dla niego wyzwaniem. Małe dzieci mogą odczuwać stres np. w związku z rozłąką z rodzicem, pojawieniem się młodszego rodzeństwa lub rywalizacją z nim, złością spowodowaną brakiem umiejętności przekazania swoich uczuć, emocji czy potrzeb. Starsze dzieci, które rozpoczęły już edukację szkolną, często stresują się nie tylko nauką, pracami domowymi i sprawdzianami, ale także ilością materiału do przyswojenia, niecodziennymi sytuacjami takimi jak np. nauka zdalna oraz sytuacjami społecznymi, a więc zawieranymi w szkole przyjaźniami, tym, jak są postrzegane przez nauczycieli i rówieśników itd.

Z czasem wielu znajduje swój sposób na radzenie sobie ze stresem lub przynajmniej skuteczne obniżanie go. Do jednych z coraz bardziej docenianych przez specjalistów jest wykorzystywanie zabawek antystresowych. 

 

Pop it, gniotki, squishy, slime, kostki edukacyjne, spinery – w przypadku każdej z tych zabawek antystresowych można uznać, że ich siła, a więc z jednej strony popularność, a z drugiej skuteczność, tkwi w prostocie. Zabawa jest tu elementem drugorzędnym, a ich głównym celem jest odwrócenie uwagi od sytuacji stresowej poprzez skupienie na wykonywanej prostej czynności i obniżenie w ten sposób powstałego napięcia. Co ważne, małe rozmiary tych zabawek antystresowych pozwalają zawsze mieć je przy sobie. Czy będą schowane w szkolnym piórniku, damskiej torebce, wewnętrznej kieszonce garnituru czy uniformu. Poza działaniem antystresowym takie zabawki jak gniotki czy squishy, które możemy zgniatać, rozwijają u dzieci motorykę małą, wspomagając np. naukę pisania, ale też rozluźniają. Spinnery, które obracamy w palcach czy Pop it, które wyciska się jak ukochaną przez wielu folię bąbelkową, pomogą opanować chęć obgryzania paznokci czy skórek, które są częstym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Kostki edukacyjne podobne do Kostki Rubika polepszają koncentrację i logiczne myślenie. I, co bardzo ważne, w sytuacji stresowej, pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój, pozwalając na chwilę skupić uwagę na czymś innym, często tak jak np. slime po prostu zabawnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl