Producenci
Zabawy na świeżym powietrzu, czyli „Wiosna lubi dzieci najbardziej na świecie"
Zabawy na świeżym powietrzu, czyli „Wiosna lub dzieci najbardziej na świecie"

Zabawy na świeżym powietrzu to ważny element wszechstronnego rozwoju dzieci: fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, a nawet społecznego. Organizowanie aktywności poza domem, będzie wzmacniać naturalne predyspozycje maluchów do bawienia się w ruchu. „Wiosna lubi dzieci najbardziej na świecie”, a dzieci lubią wiosnę – za ciepłe, coraz dłuższe dni i wiele okazji do zabaw poza domem! 

Zabawy na świeżym powietrzu – dlaczego warto zachęcać do nich dzieci?

Zdrowie fizyczne i psychiczne

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu pomagają utrzymać zdrowie fizyczne dzieci. Wszystkie naturalne formy aktywności, jak bieganie, skakanie, wspinanie się czy turlanie pomagają w rozwoju siły mięśniowej, koordynacji ruchowej oraz wytrzymałości. Sprzęty i zabawki: rower, hulajnoga, piłka, skakanka czy konstrukcje na placu zabaw dodatkowo stymulują organizm i zwiększają sprawność dzieciaków.

Niejedne badania wykazały już, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój i koncentrację. My, dorośli lepiej śpimy, oddychamy, mamy lepszy metabolizm. To ważne również w przypadku maluchów. Zwłaszcza zabawy w parku, lesie lub ogrodzie, a więc w otoczeniu przyrody, działają pozytywnie na psychikę i na emocje. Czasem energetyzująco, a czasem uspokajająco.   

Rozwój zmysłów, wyobraźni, kreatywności

Kontakt z naturą to niezastąpiona okazja do doświadczania przez dzieci różnych bodźców sensorycznych. Dotyk, zapach, dźwięki, krajobrazy. Każdy z tych elementów pomaga w rozwijaniu zmysłów, wrażliwości, ale też uważności, cierpliwości i skupienia. Pomyśl też, jak bardzo atrakcyjną  przestrzeń do nauki stanowi otoczenie przyrody. Obserwowanie roślin, zwierząt czy zmian w faunie i florze, w sposób naturalny (daleki od tradycyjnej nauki z podręczników) pozwala zdobyć wiedzę o otaczającym nas świecie: z zakresu geografii, biologii czy ekologii. Środowisko naturalne inspiruje też dzieci do kreatywnego myślenia i rozwijania wyobraźni. Eksplorowanie parków czy lasów łączy się z odkrywaniem nowych rzeczy, tworzeniem własnych gier, zabaw, ale też budowaniem, konstruowaniem czy późniejszym odtwarzaniem obserwacji w postaci prac plastycznych. 

Rozwój społeczny – interakcje, przyjaźnie, samodzielność i odpowiedzialność

Zabawy na świeżym powietrzu mają jeszcze jedną ważną funkcję: aktywność ruchowa sprzyja aktywności społecznej. Wspólne przebywanie na placu zabaw czy gry zespołowe uczą dzieciaki współpracy, komunikacji i rozwiązywania konfliktów. To także okazje do nawiązywania przyjaźni, ale też rozwijania samodzielności i odpowiedzialności. Dzieci zyskują możliwość działania i podejmowania decyzji. Stają się odpowiedzialne za siebie, widzą konsekwencje swoich wyborów, ale muszą też liczyć się z innymi dziećmi, np. z ich udziałem w zabawie i odnaleźć się w korzystaniu z tych samych sprzętów w sposób bezpieczny dla wszystkich. Dbanie o środowisko czy czystość wspólnej przestrzeni – lasu czy parku to także pole do nauki i rozwoju.

Nie ulega wątpliwości, że zabawy na świeżym powietrzu są potrzebne, ważne i bardzo korzystne dla rozwoju dzieciaków. Dają też przede wszystkim wiele frajdy! Tyle teorii, czas przejść do przykładów.

Zabawy na świeżym powietrzu wiosną

Wiosna to idealna pora na wprowadzenie lub ponowne wprowadzenie aktywności ruchowych dla dzieciaków. Ciepłe i dłuższe dni, a jednocześnie brak skrajnych temperatur są najlepsze do zabawy na świeżym powietrzu, a budząca się do życia przyroda daje walor edukacyjny. Dzieci z jednej strony mogą być trochę rozleniwione zimą i spędzaniem czasu w pomieszczeniach – domu, szkoły, przedszkola – z drugiej tęsknić do nieskrępowanego szaleństwa na powietrzu. Wykorzystajmy ten potencjał! 

  1. Spacer po lesie. Myślisz, że spacer to dla dzieciaków nuda? Wiosną w lesie dużo się dzieje – zaaranżuj spacer tak, żeby przypominał grę terenową lub biwak. Weźcie ze sobą mapę z ważnymi punktami do odwiedzenia, plecak lub torbę na leśne znaleziska, przekąski, napoje, zbudujcie szałas, szukajcie tropów zwierząt.
  2. Wiosenny ogród. Jeśli masz ogród, zaangażuj dzieci do różnych prac w ogrodzie, sprzątania terenu, przygotowywania sadzonek czy samego sadzenia roślinek. Zorganizuj poszukiwanie skarbów (drobne słodkości, małe zabawki) ukrytych na terenie, zgodnie z rozrysowaną mapą lub zróbcie pierwszy, wiosenny piknik.
  3. Malowanie kredą na chodniku. Tak oczywiste, że nawet o tym nie pomyślałeś? Które dziecko nie lubi malować kredą na chodniku. Tak niewiele trzeba, żeby sprawić przyjemność dzieciakom i zachęcić je do wyjścia na powietrze: pudełko kredy i kawałek przestrzeni na kreację! Zróbcie wielki chodnikowy mural, gigantyczną planszówkę, rozrysujcie ocean w środku miasta – dzieci na pewno będą miały masę pomysłów!
  4. Wyścigi, zawody, gry. Wyścigi na rowerach lub hulajnogach zapewnią dawkę ruchu, emocji i mnóstwo zabawy. Oczywiście pamiętamy, że organizujemy je w bezpiecznym terenie.  Zawody w rzutach do celu, frisbee, mecz piłki nożnej – jest wiele klasycznych gier, które dzieci dobrze znają i chętnie podejmują aktywności, bez specjalnej motywacji z zewnątrz. Tak naprawdę „zwykłe” wyjście na rower czy plac zabaw może być wiosenną atrakcją. To, co warto zrobić, żeby stała się dla dzieci wyjątkowa, to wybór nowego miejsca (np. większy plac zabaw z małą ścianką do wspinania czy „pająkiem”), nowe ubranie czy akcesoria (kask, ochraniacze). Bądźmy szczerzy – niejednego dorosłego do aktywności fizycznej dodatkowo motywują buty biegowe czy sportowy zegarek.

Chociaż pogoda na wiosnę bywa zmienna, aura jest coraz przyjemniejsza – aż chce się wyjść na powietrze po zimowych miesiącach. Zabawy na otwartej przestrzeni to ważny element rozwoju dzieci. Wspierajmy je w podejmowaniu aktywności ruchowych i budujmy zamiłowanie do zdrowego trybu życia tak, żeby zostało z nimi przez kolejne lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl