
Dzięki zabawie dziecko poznaje i gromadzi nowe doświadczenia. Doskonali kompetencje, nabywa sprawności, zaspokaja potrzeby emocjonalne oraz potrzebę kontaktu z innymi. Jakie zabawy rówieśnicze w przedszkolu wspierają ten proces?
Zabawa w życiu dziecka jest jego ważną potrzebą – podobnej natury, jak np. sen czy jedzenie. Bawiąc się z rówieśnikami, dziecko coraz lepiej poznaje świat, stosunki społeczne i zasady, jakie w nim panują. Rozwija też umiejętności komunikacyjne. Okres przedszkolny to najlepszy czas na nawiązywanie pierwszych relacji i naukę pracy w grupie oraz wspólnego działania – a zabawy rówieśnicze odgrywają w tym istotną rolę.
Zabawy zorganizowane
Im starsze dziecko, tym lepiej odnajduje się w zorganizowanych przez opiekuna zabawach z rówieśnikami. Jednak już 3-latki są w stanie bawić się zgodnie z zasadami, jeżeli są one dostosowane do ich wieku, przedstawione w sposób klarowny i regularnie przypominane. Reguły zabawy w grupie uczą przedszkolaki szacunku dla innych, ale też dają im bezpieczne środowisko do rozwoju. Aktywności w kole, przy muzyce, zadania plastyczne w grupach, odgrywanie scenek czy przygotowywanie inscenizacji okolicznościowych – rozwijają zdolności komunikacyjne i stanowią podstawę do budowania relacji w późniejszych latach...