Producenci
Rower, miasto i dziecko. Jak bezpiecznie poruszać się po mieście z dzieckiem na rowerze?
Rower, miasto i dziecko. Jak bezpiecznie poruszać się po mieście z dzieckiem na rowerze?

Twoje dziecko potrafi już jeździć na rowerze? Świetnie! To dobry sposób na wspólne spędzanie czasu na powietrzu, podczas którego zachęcimy syna lub córkę do aktywności fizycznej. Przejażdżka po lesie czy parku jest najlepszą opcją, ale nie zawsze dostępną. Poruszanie się po mieście z dzieckiem na rowerze rządzi się innymi prawami. Jak robić to bezpiecznie?

Jeśli mieszkasz w samym środku miasta, spacer czy zabawa z dzieckiem siłą rzeczy odbywają się w przestrzeni miejskiej. Być może masz w okolicy park lub las – ale musisz do niego dojechać. A może uczysz córkę lub syna, że rower to nie tylko świetna zabawa, ale też dobry środek transportu? Dwa kółka to znakomity sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu i zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Zanim jednak wybierzecie się na przejażdżkę, koniecznie pomyśl o tym, jak zrobić to bezpiecznie.

Kup odpowiedni rower dla dziecka

Absolutną podstawą jest wyposażenie dziecka w odpowiedni rower. Powinien mieć nie tylko sprawne hamulce, światła i dzwonek, ale być stabilny i przede wszystkim dostosowany do jego wieku, wagi i umiejętności. Zanim wyjedziesz poza teren osiedla czy wewnętrznych ulic, musisz mieć pewność, że maluch dobrze opanował jazdę, na rowerze czuje się pewnie i potrafi wykonywać wszystkie manewry. Oczywiście obowiązkowym wyposażeniem jest także kask, który stanowi podstawowe narzędzie ochrony przed urazami głowy.

OBEJRZYJ BEZPIECZNE I KOMFORTOWE ROWERY DLA DZIECI W DODO TOYS

Zaplanuj odpowiednie trasy na przejażdżkę z dzieckiem

Bezpieczeństwo to także wybór odpowiednich tras – a więc takich, na których ruch samochodowy nie jest zbyt duży. Ścieżki rowerowe, co do zasady, powinny być bezpieczne, ale mogą znajdować się w niewielkiej odległości od ulicy lub być poprzecinane wjazdami na posesje. Dlatego, zwłaszcza na początku, warto poruszać się osiedlowymi drogami i chodnikami wzdłuż mniej ruchliwych ulic.

Porozmawiaj z dzieckiem!

Zanim wyjedziesz z dzieckiem na przejażdżkę po mieście, koniecznie porozmawiajcie o bezpieczeństwie. Opowiedz mu o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, pokaż podstawowe znaki i przypomnij zachowanie na drodze z sygnalizacją świetlną. Ustal z dzieckiem, jak ma się zachować na pasach oraz uczul je, by nie ignorowało Twoich próśb np. by gdzieś skręcić lub się zatrzymać.

Bezpieczeństwo podczas poruszania się z dzieckiem na rowerze

Podczas wspólnej jazdy bądź z dzieckiem w kontakcie – gdy wykonujesz jakiś manewr, na bieżąco go o tym informuj. Jednocześnie, jeśli to możliwe, unikaj nagłych zmian, skrętów, niepotrzebnego hamowania. Kontakt podczas przejażdżki sprawi, że maluch utrzyma uwagę i będzie się czuł bezpiecznie. Przestrzegaj też przepisów ruchu drogowego, o których rozmawialiście wcześniej, przypominaj, czego się wspólnie uczyliście i pokazuj, jak wygląda stosowanie zasad bezpieczeństwa w praktyce. Pamiętaj, że dziecko uczy się przez naśladowanie. Daj dobry przykład.

Poruszanie się po mieście na rowerze z dzieckiem wymaga większej uwagi i ostrożności niż po parku czy lesie, ale gdy wdrożymy podstawowe zasady bezpieczeństwa i wyposażymy malucha w dobry rower – cała rodzina może mieć z tego frajdę. Warto przy tym pamiętać, by nie stawiać przed dzieckiem zbyt ambitnych celów – jeśli chodzi o czas lub dystans przejażdżki, nie przeciążać go długą jazdą i uwzględnić przerwy na odpoczynek i przekąskę. Wówczas nawet miejską wycieczkę zapamięta jako przyjemną aktywność i formę zabawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl