25lis
Wybieramy idealny prezent na mikołajki

Dlaczego mikołajki są szczególnym, nie tylko dla dzieci, dniem? Prezenty to tylko jeden z powodów. I choć bardzo ważny, dla wielu mikołajki rozpoczynają wyczekiwany okres przygotowań do świąt. A jakie prezenty ucieszą najmłodszych? Sprawdźcie nasze propozycje upominków dla dzieci w każdym wieku.

 

Czy dzieci marzą tylko o drogich prezentach z reklamy? Wielokrotnie, pytając o dziecięce marzenia, możemy się naprawdę zdziwić, bo dzieci potrafią cieszyć się z najmniejszych drobiazgów, jeśli tylko odpowiadają one aktualnym zainteresowaniom czy fascynacjom. I choć nie zawsze chcemy pytać dzieci o wymarzony prezent, mikołajki to jedna z tych okazji, która na to pozwala. Tradycja mikołajek zakłada pisanie listu do św. Mikołaja, w którym dzieci opisują swoje wymarzone prezenty. Dzięki niemu możemy poznać pragnienia dzieci. Jest to też doskonała okazja do tego, aby dziecko z ochotą ćwiczyło umiejętność pisania. Młodsze dzieci warto zachęcić do wykonania rysunku. Najlepiej, aby było to kilka rzeczy. Wtedy można uniknąć rozczarowań i dopasować prezent do zakładanego budżetu. Co, jeśli prezentu z listy nie uda się kupić? Warto, wraz z innym upominkiem, zostawić dziecku krótki list od Mikołaja, w którym wyjaśni powód zmiany. Taki list będzie dla dziecka magicznym upominkiem. Jeśli jednak nie uda się wysłać listu do Mikołaja, mamy dla Was kilka propozycji.

 

Czy najmłodsze dzieci powinny otrzymywać prezent od Mikołaja? Zdecydowanie tak! Przebierając się za niego lub choćby wkładając mikołajkową czapkę – od najmłodszych lat – wprowadzamy dziecko w świat naszych tradycji, co jest niezwykle istotne. Grzechotki, zabawki do kąpieli, pluszowe misie, maty edukacyjne, ubranka. Choć dla maluszka prezent nie będzie miał tak ogromnego znaczenia, jak dla starszych dzieci, zabawa pomponem z mikołajowej czapki może być naprawdę ciekawa. Dla nieco starszych dzieci dobrym pomysłem może być pierwsza książeczka o świętym Mikołaju czy nadchodzących świętach, ale także klocki, zabawki edukacyjne czy pluszaki.

Co ucieszy przedszkolaka? Na myśl od razu przychodzi glutek, ale również ciastolina, czy magiczna sprężyna. Dzieci w wieku przedszkolnym mają już mocno sprecyzowane zainteresowania, więc istotne jest, aby prezent był z nimi związany. Mogą to więc być lalki, w tym zawsze popularne lalki bobas, wszelkiego rodzaju zestawy do robienia biżuterii, czy zaplatania włosów, pojazdy – samochody, wóz strażacki, karetka, autobus, śmieciarka czy pojazdy budowlane, a także zabawki, dzięki którym dziecko będzie mogło naśladować bycie dorosłym, np. sklep, lodziarnia, kuchnia, parking itd. Na pewno sprawdzą się również puzzle, gry czy klocki LEGO.

 

Dzieciom, które chodzą już do szkoły – nawet jeśli uczą się w systemie online – można podarować budzik, dzięki któremu nie zaśpią. Taki kolorowy, uśmiechnięty budzik, który często ma przeróżne, ciekawe kształty na pewno ucieszy wiele dzieci. Podobnie może być z portfelem, w którym malec może trzymać oszczędności, kieszonkowe czy pieniądze na zakupy w szkolnym sklepiku. Dzięki takiemu prezentowi, na pewno poczuje się jak dorosły. Doskonałym prezentem będą też zabawki, którymi dziecko może bawić się z rodziną, a więc puzzle i gry planszowe. Na mikołajki na pewno sprawdzi się taki klasyk jak Monopoly czy puzzle z ulubionym bohaterem z kreskówki lub oczywiście ze świętym Mikołajem. Dobrym pomysłem będą również zabawki i gry edukacyjne oraz zestawy zrób to sam. Im dziecko starsze, tym stopień trudności takiego zestawu, puzzli czy gry powinny być wyższy.

Niezależnie od wybranego prezentu pamiętajmy, że Mikołajki to tradycja, która sprawia, że do naszego życia wkrada się odrobina magii, która nas zbliża, co obecnie jest niezwykle istotne.