20sie
Wracamy do szkoły

 

Początek roku szkolnego 2020/21 na pewno będzie wyjątkowy. Dzieci wrócą do szkoły po długim okresie nauki zdalnej lub rozpoczną edukację w szkole, w której będzie trzeba przestrzegać dodatkowych zasad. Dla wielu dzieci może być to trudne doświadczenie. 

Koronawirus sprawił, że nauka, ze szkolnej ławy przeniosła się do świata wirtualnego. Choć wiele dzieci powitało tę zmianę z entuzjazmem, to jednak nie należy lekceważyć faktu, że przymusowa kwarantanna oraz wiążące się z nią zmiany mogły się negatywnie odbić na ich psychice. Nuda, a niejednokrotnie lęk dziecka, spowodowany zaistniałą sytuacją, mogły sprawić, że dziecko z jednej strony nie może się doczekać powrotu do szkoły, z drugiej może się go obawiać. Szczególną grupą dzieci są oczywiście pierwszoklasiści, którzy nie tylko rozpoczynają nowy etap w swoim życiu, ale rozpoczynają go w szczególnych okolicznościach. Jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie? 

Należy porozmawiać z dzieckiem o zbliżającym się nowym roku szkolnym i wskazać pozytywne strony chodzenia do szkoły. Możliwość spotkania się z rówieśnikami, wspólna zabawa, nowe podręczniki i akcesoria szkolne. Należy także poinformować dziecko o nowych zasadach wprowadzonych w szkole, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nigdy nie należy straszyć dziecka szkołą i związanymi z nią obowiązkami.  

Nauka zdalna sprawiła, że można było wstawać nieco później. Od 1 września pobudki mogą być wyzwaniem. Co może je ułatwić? Warto wspólnie z dzieckiem — dzień wcześniej — przygotować strój do szkoły, a także spakować tornister. Aby ułatwić dziecku poranne wstawanie, podaruj mu jego własny budzik lub pozwól mu go samodzielnie wybrać. Kolorowy budzik pomoże wstać rano o odpowiedniej porze. 

Poza książkami i przyborami szkolnymi niezwykle istotny dla każdego ucznia jest plecak. Jeśli dziecko otrzyma nowy plecak, należy pamiętać, aby był dostosowany do jego wieku i spełniał oczekiwania techniczne, ale jego wzór dziecko powinno wybrać samodzielnie. Plecak to jedno z pierwszych akcesoriów, poprzez które dziecko pokazuje swoją osobowość dużej grupie rówieśników.

 

Aktualna sytuacja zapewne zachęci wielu rodziców do pokonywania drogi do szkoły samochodem. Jednak jeśli pogoda na to pozwoli, warto przemyśleć wspólny spacer czy jazdę na hulajnodze. Zabawa w drodze do szkoły może pomóc w zredukowaniu stresu dziecka. 

Dobrym pomysłem będzie również podarowanie dziecku wybranej przez nie małej zabawki, którą zawsze będzie mogło mieć ze sobą w szkole. Będzie ona jego przyjacielem i doda mu otuchy. Należy jednak przypomnieć dziecku, że na razie nie powinno wymieniać się zabawkami, a także książkami, przyborami, akcesoriami i drugim śniadaniem ze swoimi rówieśnikami. 

Świetnym pomysłem jest również podarowanie dziecku gry edukacyjnej, która pobudza jego ciekawość, kreatywność, wyobraźnię i chęć zdobywania wiedzy. Takie gry edukacyjne jak Kompas i magnetyzm, Jaka jest pogoda, Która jest godzina, Laboratorium Astronomiczne, Laboratorium Chemiczne, Laboratorium Mechaniki, Planety i Komety, Planetarium, Pierwszy Mikroskop czy Ogród Botaniczny to doskonały sposób, aby pokazać dziecku, że nauka może być świetną zabawą. 

Zbliżający się nowy rok szkolny na pewno będzie należał do wyjątkowych i może powodować u dziecka dodatkowy stres. Szczera rozmowa o jego lękach i obawach, a także wprowadzenie do jego życia rutyny mogą być niezwykle pomocne.

Co na pewno warto przemyśleć to dokonanie wszystkich zakupów online, dzięki czemu bez niepotrzebnego narażania się, wspólnie, w wybranym czasie i bez pośpiechu, można wybrać potrzebne rzeczy.