18mar
Poznaj zalety rowerków biegowych

Rowerek biegowy należy do ulubionych zabawek dzieci. Jest też coraz bardziej doceniany przez rodziców. Choć wielu z nich nadal pozostaje wierna klasyce i kupuje rowerki trzykołowe lub z dokręcanymi bocznymi kółkami i drążkiem przy siodełku, nie da się ukryć, że rowerek biegowy to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Poznaj zalety rowerków biegowych.

 

Rowerek biegowy zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Mimo to istnieje również pokaźna grupa osób, które nie widzą sensu w inwestowaniu w rower bez kół i pozostają przy klasycznych rowerkach dziecięcych. Tymczasem ta rama roweru z kierownicą i siodełkiem może w ogromnym stopniu rozwinąć nie tylko umiejętności ruchowe dziecka, ale także jego inteligencję i pewność siebie.

To właśnie minimalizm rowerka biegowego i pozbawienie go pedałów jest kluczem do sukcesu. Rytmiczne naprzemienne ruchy nóg pozytywnie wpływają na pracę półkul mózgowych i tworzenie nowych połączeń neuronów. Rowerek biegowy dba również o prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup dziecka, które nie garbi się oraz nie przechyla na boki. Dziecko wykonując wysiłek fizyczny, ćwiczy koordynację ruchową oraz mięśnie i dobrze się bawiąc na świeżym powietrzu — rozwija swój umysł.


Dziecko od początku samodzielnie steruje pojazdem, decyduje o kierunku jazdy, a więc uczy się planować działania, obserwować otoczenie i reagować na przeszkody, zakręty, zmianę podłoża. Te pierwsze samodzielne decyzje mają wpływ na budowanie jego poczucia pewności siebie, pozytywnej samooceny i dumy. Ta mała doza wolności i poczucie sukcesu mogą sprawić, że dziecko chętniej będzie podejmowało wyzwania w przyszłości i łatwiej będzie odnosiło sukces.
Taka pierwsza próba, z której maluch wyjdzie zwycięsko dzięki ćwiczeniom na rowerku biegowym, to właśnie jazda na rowerze dwukołowym bez asekuracji bocznych kółek czy rodzica trzymającego siodełko. Rowerek biegowy skutecznie przygotowuje malucha do przesiadki na rower dwukołowy. Odbyty trening sprawia, że równoczesne utrzymywanie równowagi, sterowanie kierownicą i kręcenie pedałami nie stanowią dla niego problemu.


Kiedy warto kupić pierwszy rowerek? Już dwulatek, który opanował sztukę chodzenia, może próbować swoich sił na rowerku biegowym. Dobrze dobrany ma szansę posłużyć dłużej, do momentu, w którym maluch może już rozpocząć jazdę na klasycznym rowerze.

Należy pamiętać, aby dobrać wysokość siodełka w taki sposób, aby dziecko siedząc wygodnie na siodełku, swobodnie opierało stopy o podłoże. Tylko wtedy ma realne szanse na sukces. Jak to zrobić? Rowerek powinien być dobrany do wzrostu dziecka i do długości jego nóg. Najlepiej, przed zakupem, włożyć dziecku buty, w których będzie jeździło i zmierzyć długość nóg w kroku. Siodełko powinno być ustawione na wysokości o kilka centymetrów niższej niż długość kroku dziecka. Ruchome siodełko pozwoli idealnie dobrać wysokość, a także sprawi, że wybrany model posłuży dłużej niż jeden sezon. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Rowerek biegowy powinien być lekki, a jego koła dobrane do podłoża. Piankowe dostosowane do jazdy po płaskich powierzchniach oraz w domu — ponieważ nie zarysują parkietu. Pompowane, z lepszą przyczepnością, do jazdy po nierównym terenie. W przypadku 2-3 latków koła powinny mieć 10-12 cali. Pamiętaj, że nawet przy tak niewinnej zabawie dziecko powinno posiadać kask i ochraniacze. 

Rowerek biegowy to pierwsze chwile samodzielności dziecka, które mogą wpłynąć na jego rozwój fizyczny i psychiczny. To nie tylko pozytywne doświadczenie rozwojowe, ale także, po prostu świetna zabawa, która pozwoli malcowi pokochać aktywność fizyczną. To także sposób na rodzinne spacery bez nudy!