29sie
Pierwszy dzwonek

Twoje dziecko idzie do szkoły? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak pomóc mu w tym nie zawsze łatwym okresie. Zapraszamy do lektury.

 

Choć wiele dzieci w okresie wakacji tęskni za szkołą, co najczęściej należy odczytywać jako tęsknota za rówieśnikami, to jednak ostatni tydzień wakacji może być dla nich nieco stresujący lub po prostu obarczony dodatkowymi emocjami, które nie pozwalają zasnąć. Jak pomóc dziecku w pierwszym miesiącu szkoły, który w Polsce potrafi być bardzo ciepły i przypomina o wakacjach? Niezależnie od tego, czy twoje dziecko jest pierwszoklasistą, czy wraca do szkoły, warto przypomnieć mu, że szkoła może być wspaniałą przygodą.

Porozmawiaj z dzieckiem, na co czeka, a czego się obawia oraz opowiedz mu o swoich pozytywnych doświadczeniach ze szkoły. Pamiętaj, aby nigdy nie straszyć dziecka szkołą i związanymi z nią obowiązkami. 

Po wakacyjnym leniuchowaniu poranne wstawanie do szkoły może być wyzwaniem dla wszystkich domowników, ale dla dzieci jest ono wyjątkowo nieprzyjemne i trudne. Zadbaj, aby twoje dziecko miało swój własny budzik, który codziennie pomoże mu wstać o odpowiedniej porze. W ostatnim tygodniu wakacji zaproponuj dziecku zabawę z nagrodą. Za dobrze wykonane zadanie otrzyma ono zabawkę, którą będzie mogło zabrać ze sobą do szkoły. Jedyne, co musi zrobić, aby ją zdobyć, to wstać każdego dnia razem z budzikiem. Taka zabawka, którą dziecko może zabrać do szkoły, będzie dla niego nie tylko nagrodą, ale także szkolnym przyjacielem, który pomoże pokonać stres. 

Bardzo ważnym elementem bycia uczniem jest plecak. Dla pierwszoklasisty jego wybór może być naprawdę ekscytujący. Wybierz plecak, który będzie spełniał twoje oczekiwania, jako rodzica, ale pozwól dziecku wybrać jego wzór. Przecież plecak będzie mu towarzyszył co najmniej przez rok. Wybór nowego plecaka i przyborów szkolnych to również idealny moment, aby nauczyć lub przypomnieć dziecku, że najlepiej pakować plecak wieczorem przed pójściem spać, aby rano mieć pewność, że ma wszystko, czego potrzebuje. 

Jeśli wrzesień będzie ciepłym miesiącem, a droga do szkoły nie wymaga jazdy samochodem, zaproponuj dziecku, aby do szkoły jeździło na hulajnodze czy deskorolce. Taka zabawa w drodze do szkoły na pewno sprawi, że dziecko chętniej będzie wstawało rano i z radością ruszy do szkoły. 

Wzbudź ciekawość dziecka i jego naturalną chęć zdobywania wiedzy poprzez gry edukacyjne. Kompas i magnetyzm, Jaka jest pogoda, Która jest godzina, Laboratorium Astronomiczne, Laboratorium Chemiczne, Laboratorium Mechaniki, Planety i Komety, Planetarium, Pierwszy Mikroskop czy Ogród Botaniczny — wybór wydaje się nieskończony. Dzięki nim możesz nie tylko pokazać dziecku, że nauka może być świetną zabawą, ale także spędzić z nim wspólnie czas, jednocześnie dając mu możliwość poznania różnych dziedzin nauki i sprawdzenia, co go interesuje. Nie należy zapominać, że takie zabawki doskonale rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka. 

Dla wielu dzieci kilkuminutowe przerwy czy lekcja wychowania fizycznego to za mało, aby odreagować kilka godzin siedzenia w ławce. Jazda na rowerze, piłka nożna, koszykówka czy inne zabawy piłką, gra w badmintona, zabawy w ogrodzie. Dzięki takiej aktywności fizycznej „po szkole” zadbasz nie tylko o dobre samopoczucie swojego dziecka, ale także o jego kręgosłup i pomożesz mu odreagować. Dzięki temu łatwiej pokona trudności zadań domowych i chętniej będzie wstawało do szkoły. 

Nowy rok szkolny może być dla dziecka nie lada wyzwaniem. Dlatego postaraj się mu pomóc, nie tylko wprowadzając do jego życia rutynę, ale także przedstawiając mu szkołę jako niezwykłą przygodę, którą rozpoczyna.