14paź
Halloween, czyli sposób na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Kultura każdego kraju jest bogata w tradycje i zwyczaje, które go budują. Chcąc wychować ciekawe świata i otwarte na innych dziecko, warto pokazywać mu te tradycje – najlepiej poprzez doświadczenie. Dlaczego nie należy bać się Halloween?

 

Czasami – jak w przypadku Halloween – popkultura sprawia, że obce tradycje przekraczają granice i szturmem wkraczają do świadomości – najczęściej młodego pokolenia. Od kilku lat możemy zauważyć w naszym kraju wzrost zainteresowania oraz aktywnego uczestnictwa w obchodzeniu Halloween. I choć niektórzy widzą w tym negatywne zjawisko, które należy zwalczać – może warto poszukać jego pozytywnych aspektów?

 

Aktywne obchodzenie Halloween w Polsce to interesujący pretekst do wspólnego rodzinnego spędzania czasu. Po pierwsze należy wybrać strój, maskę oraz gadżety i akcesoria, które pozwolą przygotować przebranie takie jak np. farby do malowania twarzy, naklejki na paznokcie czy świecące duchy i dynie. Można również udekorować dom wycinanymi wspólnie dyniami, świecącymi lampionami czy naklejkami na okna. Wspólne przygotowania do obchodzenia Halloween to naprawdę dobra okazja do przekazania dzieciom wiedzy na temat tego, jak Święto Zmarłych obchodzone jest w innych krajach (nie tylko w Stanach Zjednoczonych). To też dobry moment, aby odpowiedzieć na pytania takie jak: Skąd biorą się różnego rodzaju tradycje? Dlaczego jest tak ważne, aby nie tylko pielęgnować własne tradycje, ale także poznawać inne?

 

Co warto przekazać dziecku o Halloween?

 

Halloween to nic innego jak wigilia dnia Wszystkich Świętych (All Hallows’ Eve), która najprawdopodobniej wywodzi się z tradycji celtyckiej. Celtowie wierzyli, że w tym dniu końca lata światy żywych i umarłych mogą się przenikać, a zmarli szukać sobie mieszkania w ciałach żywych. Dlatego, aby się ukryć, przebierali się w poszarpane stroje i wkładali maski. Podstawą obrzędu był strach. Słowianie natomiast – w tym samym dniu – podczas obrzędu dziadów, chcieli spotkać się z duszami najbliższych zmarłych, aby prosić ich o przychylność i ukoić ich cierpienia, ofiarując jedzenie i picie. Obrządku dokonywano w domach, a także na grobach zmarłych, co z kolei przypomina sposób obchodzenia święta zmarłych w Meksyku. El Día de Muertos to kolorowa fiesta z jedzeniem, piciem i śpiewem, która pokazuje, że do tematu życia i śmierci można podchodzić w inny od znanego nam – radosny sposób, nie zapominając o jego powadze i należnym mu szacunku.

 

Już wskazanie tych trzech zależności, podobieństw, a także różnić może być dla dziecka niezwykle ciekawe. To także pretekst do rozmowy o życiu, śmierci i niepokojach dziecka, które wzbudza śmierć. Halloween to również szansa na oswojenie lęków dziecka związanych z potworami, czarownicami czy duchami. Możliwość przebrania się za ducha, uśmiechnięta czarownica (mama) czy zabawny wilkołak (tata) mogą pomóc dziecku oswoić lęk. To także świetny sposób, aby nauczyć dziecko, że nie trzeba być ładnym jak Barbie, księżniczka czy superbohater, żeby dobrze się bawić, mieć przyjaciół i być lubianym.

 

Co bardzo istotne, wybierając się na Halloween, należy podkreślić, że ponieważ jest to tradycja, która jeszcze niedawno nie funkcjonowała w naszym kraju, nie każdy chce ją celebrować. Dziecku nie powinno być więc przykro, jeśli ktoś negatywnie skomentuje jego wysiłki lub po prostu nie będzie chciał uczestniczyć w zabawie. Co równie ważne – ponieważ Halloween wzbudza w Polsce pewne kontrowersje – ewentualne psikusy powinny być naprawdę symboliczne, a dziecko nie powinno odwiedzać sąsiadów bez obecności rodzica. Dla wielu dzieci to nie słodycze, a właśnie możliwość wspólnej zabawy z rodzicami jest najważniejsza.