23lut
Dlaczego dzieci powinny bawić się lalkami (bobas)

Lalki to jedne z najstarszych zabawek, które towarzyszą nam od stuleci. Dzięki zabawie lalkami dziecko uczy się zachowań społecznych, rozwija umiejętności poznawcze, motoryczne, samopomocowe. Dlatego lalka to dobra zabawka zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Dziecko uczy się poprzez zabawę i powtarzanie tego, co widzi wokół siebie. Bawiąc się lalkami, często naśladuje rodziców lub opiekunów. Bawi się w bycie dorosłym. Lalka Bobas, która najbardziej przypomina człowieka, staje się najlepszą przyjaciółką, ale jeszcze częściej jest obiektem troski. Dzieci opiekują się lalką, tak jak rodzice opiekują się nimi. Taka zabawa jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego jeśli chłopiec chce bawić się lalkami, powinniśmy mu na to pozwolić.Dziecko opiekuje się każdą ulubioną zabawką niezależnie od tego, jaką ma ona formę. Jeśli chłopcy wstydzą się bawić lalkami, ale mają ulubionego misia, to o niego dbają, zapewniając mu to, czego potrzebuje. Czy będzie to miś, szmaciana lalka czy lalka bobas, dzieci poprzez zabawę uczą się dbać o kogoś, kto jest dla nich ważny. Przewijają, przebierają, karmią, kąpią i usypiają lalkę, dbając, aby była szczęśliwa. Ćwiczą więc umiejętności pielęgnacji i opieki, jak również empatię, komunikację i współpracę, jeśli bawią się z rówieśnikami.
Dlatego tak istotne jest, aby nie zabraniać chłopcom uczestniczenia lub inicjowania takiej zabawy, ponieważ dzięki niej mogą się nauczyć, jak opiekować się dzieckiem i w przyszłości być lepszymi ojcami.

Lalki bobas są też doskonałymi pomocnikami w nauce o otaczającym dziecko świecie. Dzięki lalce bobas uczy się nazw części ciała, kolorów (skóra, włosy, oczy), ubrań, czynności i tego, gdzie się je wykonuje: jedzenie przy stole, spanie w łóżku, siusianie do nocnika, potrzeb – lalka jest śpiąca, chce jej się pić, jeść, spać itd. oraz tego, co należy w takich sytuacjach zrobić: Twoja lalka jest głodna? Musimy ją nakarmić. Dziecko poznaje słowa i rozwija umiejętność mowy.

 

Lalka może również pomóc dziecku pokonać trudności, z którymi się boryka. Ubieranie i rozbieranie lalki uczy dziecko właściwej kolejności wkładania ubrań oraz ćwiczy jego zdolności motoryczne. Dzięki temu, kiedy przyjdzie czas, łatwiej mu będzie rozpocząć samodzielne ubieranie się. Podobnie z posługiwaniem się sztućcami. Karmiąc lalkę, dziecko nabiera sprawności i pewności, co pozwala mu na rozpoczęcie samodzielnego jedzenia. Jeśli dziecko nie lubi kąpieli, warto poćwiczyć z pomocą lalki. Najpierw kąpiemy wspólnie z dzieckiem tylko lalkę, podkreślając, dlaczego kąpiel jest ważna i że jest to element dbania o bliskie nam osoby. Po kolei wykonujemy wszystkie czynności, nazywając je oraz akcesoria, których używamy podczas kąpieli (Teraz mydlimy gąbkę i delikatnie myjemy bobasa itd.) W następnej kolejności proponujemy dziecku kąpiel wspólnie z lalką. Po chwili zabawy w wodzie zachęcamy dziecko, aby umyło lalkę i powtarzamy wykonywane przez nie czynności na nim samym. Poczucie wspólnie wykonanego zadania może pomóc oswoić dziecko z kąpielą, a sama zabawa w kąpanie lalki nauczyć je prawidłowej higieny.

 

Lalka bobas może być również niezwykle pomocna, kiedy na świat ma przyjść młodsze rodzeństwo. Z pomocą lalki rodzice mogą wytłumaczyć dziecku, jak należy się zachowywać w obecności noworodka. Jakie czynności będzie mógł wykonać (np. głaskanie po główce), a jakie muszą wykonać rodzice (np. wyjmowanie z łóżeczka). Co więcej, dziecko będzie mogło naśladować czynności wykonywane przez rodziców, a więc przewijać swoją lalkę w momencie, w którym przewijane jest młodsze rodzeństwo itd.

 

Zabawa lalkami należy do jednej z najstarszych form nauki. Choć otacza nas coraz bardziej nowoczesna technologia, lalki, w tym lalki bobas nadal są jednymi z najbardziej popularnych zabawek, o których marzą dzieci – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.